Wypłata dywidendy, a obowiązek dokumentacyjny
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 4 wrzesień 2020
Kwestia obowiązku dokumentacyjnego dla wypłaty dywidendy była przedmiotem interpelacji 9368, na którą odpowiedzi udzielił Minister Finansów w dniu 22 sierpnia 2020 roku. Resort Finansów wskazał, iż wypłata dywidendy nie mieści się w definicji transakcji kontrolowanej i nie podlega obowiązkowi sporządzenia dokumentacji podatkowej.
Minister Finansów w swojej wypowiedzi podkreślił, iż obowiązek dokumentacyjny dotyczy co do zasady transakcji kontrolowanych. Definicja transakcji kontrolowanej zawarta została w ustawie o podatku dochodowym od osób pranych, przez którą należy rozumieć identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Samej wypłaty dywidendy nie można jednak postrzegać bezpośrednio jako działania gospodarczego. Dywidenda stanowi wynagrodzenie za powierzony kapitał, ale wypracowany zysk, jak i jego podział, oraz wypłata są konsekwencją działalności gospodarczej - np. produkcyjnej, usługowej, handlowej, nie zaś takim.
Z wyjaśnień MF wynika, iż wypłata dywidendy wiąże się z funkcjonowaniem spółek kapitałowych - udziałowcy czy akcjonariusze uczestniczą w osiągniętym zysku poprzez dywidendę. Decyzja o wypłacie dywidendy jest czynnością dokonywaną samodzielnie przez spółkę na podstawie odpowiednich regulacji kodeksu spółek handlowych (w drodze uchwały zgromadzenia wspólników czy walnego zgromadzenia akcjonariuszy).
Przedstawione stanowisko przez MF należy ocenić pozytywnie. Rozwiewa ona niepewności jakie pojawiały się po stronie podatników co do obowiązku dokumentacyjnego dla dywidendy.