Działania w ramach CSR
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 21 październik 2022
W dzisiejszych czasach wiele podmiotów decyduje się na działania w obszarze Corporate Social Responsibility (CSR). Również w Polsce rośnie liczba podmiotów zaangażowanych w takie działania, i są to podmioty działające w różnych branżach. Dlatego też, wiele podmiotów było zainteresowanych nowowprowadzonym do ustawy o CIT art. 18ee. Jednak, działania inne niż wprost wymienione w ustawie spotykają się z odmową ze strony organu do zastosowania ulgi.
Należy zauważyć, że ustawa o CIT nie zawiera przepisu, który pozwalałby na uznanie wydatków ponoszonych w ramach CSR niejako „automatycznie” za koszty uzyskania przychodów. W każdym przypadku ponoszenia takich wydatków podatnik musi wykazać ich związek z uzyskaniem przychodów, zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła.
O interpretację w tym zakresie wystąpiła spółka tworząca PGK, której podstawową działalnością jest produkcja i sprzedaż metali. Ponadto Spółka zakłada dywersyfikację oraz dążenie do równoważonego rozwoju poprzez budowę własnych mocy wytwórczych z niskoemisyjnych źródeł, jak również rozwój energetyki jądrowej w oparciu o technologię małych reaktorów jądrowych. Te drugie działania mogą spotkać się z niechęcią ze strony społeczeństwa.
Działania Spółki, w ramach CSR oparte na programie mają na celu:
1) umożliwienie szans rozwoju mieszkańcom jednostek samorządowych na terenie których X prowadzi działalność gospodarczą poprzez bezpłatny dostęp do wybranych pozycji e-prasy,
2) budowanie relacji i dialogu społecznego na wszystkich płaszczyznach działania Spółki,
3) promowanie działań edukacyjnych w ramach CSR.
Budowa właściwych relacji ze społecznością lokalną jest jednym z kluczowych elementów w zakresie realizacji zakładanych celów, w tym przy rozwoju energetyki jądrowej, do czego zmierzają działania spółki.
DKIS nie zgodził się , że działania Spółki w ramach CSR mają związek z możliwością uzyskania przychody. Nie uzasadniono, w jaki sposób działania spółki w zakresie sfinansowania prenumerat e-prasy na podstawie umów z gminą przełożą się na oczekiwany efekt, jakim jest brak protestów członków społeczności lokalnej przeciwko budowie reaktorów jądrowych, co w konsekwencji pozwoli na niezakłóconą ich budowę, a to z kolei doprowadzi do stworzenia nowego źródła energii wykorzystywanej w działalności gospodarczej. DKIS nie uznał więc, że zachodzi adekwatny związek przyczynowo-skutkowy, także o charakterze pośrednim, pomiędzy opisanymi we wniosku działaniami spółki a możliwością uzyskania przychodów, jak również związek (o czym wspomniano powyżej) z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
W tym przypadku DKIS uznał, iż wydatki Spółki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów oraz nie będzie miał do nich zastosowania art. 18ee ustawy o CIT.
Nasuwa się jednak pytanie, czy podmiot prowadzący taki rodzaj działalności kiedykolwiek będzie mógł powiązać osiąganie przychodu z realizacją działań CSR.
Interpretacja DKIS z dnia 11 października 2022 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.238.2022.2.ANK
Może Ci się spodobać
Odwrotne obciążenie - refakturowanie
3
listopad
2017
Długo oczekiwane zmiany w MDR jednak są!
27
sierpień
2019
Automatycznie zapisany szkic
5
listopad
2022