Licencje na znak towarowy nie stanowią przychodu z tzw. zysków kapitałowych - przełomowy wyrok WSA
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 17 grudzień 2018
WSA w Lublinie z dnia 14 grudnia 2018 r. (I SA/Lu 595/18) - przychody z licencji na znak towarowy udzielonej spółce celowej nie mieszczą się w źródle zyski kapitałowe w rozumieniu CIT.
Kancelaria LTCA uzyskała przełomowy wyrok WSA, w którym sąd potwierdził stanowisko naszego Klienta z branży deweloperskiej, że w przypadku licencji na korzystanie ze znaku towarowego, która jest udzielana na rzecz celowej spółki osobowej, przychody z tytułu udzielenia licencji nie mieszczą się w tzw. zyskach kapitałowych, zgodnie z art. 7b ustawy o CIT.
WSA wskazał (zgodnie z argumentacją Kancelarii), że w takim przypadku, przychody z tytułu licencji stanowią „przychody bezpośrednio związane z przychodami” z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę celową i nie powinny być kwalifikowane do odrębnego źródła przychodów. Analogicznie, powinny być przypisywane koszty ponoszone z tego tytułu przez spółkę celową i alokowane na podstawie art. 5 CIT.
Wyrok stanowi przełamanie niekorzystnej linii interpretacyjnej, nakazującej odrębne traktowanie przychodów (zyski kapitałowe) i kosztów (działalność podstawowa) i może mieć ogromne znaczenie w szczególności dla branży deweloperskiej, gdzie standardem jest prowadzenie działalności przez celowe spółki osobowe i udzielanie im licencji na prawo do korzystania ze znaków towarowych.
Czekamy na uzasadnienie!