Ustawa o sukcesji przedsiębiorstwa weszła w życie
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 27 listopad 2018
W dniu 25 listopada 2018 roku weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (dalej jako „Ustawa”).
Dzięki zawartym w Ustawie regulacjom po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przedsiębiorstwo będzie mogło dalej normalnie prosperować dzięki ustanowieniu zarządcy sukcesyjnego, który do czasu zakończenia procedury spadkowej po zmarłym przedsiębiorcy będzie sprawował zarząd nad firmą. Do czasu zakończenia formalności spadkowych przedsiębiorstwo będzie uznawane za tzw. przedsiębiorstwo w spadku.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu Ustawy, przedsiębiorstwo w spadku to najogólniej ujmując masa majątkowa obejmująca składniki niematerialne i materialne służące do wykonywania działalności gospodarczej, poddana zarządowi sukcesyjnemu, o ile zostanie on ustanowiony.
Zarządcę sukcesyjnego będzie można powołać na kilka sposobów. Przede wszystkim będzie to mógł zrobić sam właściciel przedsiębiorstwa. Po jego śmierci uprawnienie to przejdzie na jego małżonka, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku lub na osobę która przyjęła zapis windykacyjny, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie. Jeżeli nie ogłoszono testamentu, w którym został uczyniony taki zapis windykacyjny, zarządcę sukcesyjnego będzie mogła ustanowić osoba, która przyjęła spadek.
Zarządca sukcesyjny będzie zarządzał wyodrębnioną częścią majątku, stanowiącą przedsiębiorstwo, w imieniu własnym, lecz na rachunek następców prawnych przedsiębiorcy i ze skutkiem w ich majątku. Zarządca sukcesyjny będzie zobowiązany do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowany do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku. Uprawnienia zarządcy sukcesyjnego będą sprowadzały się do prowadzenia spraw wchodzących w zakres zwykłego zarządu. Jeśli zarządca będzie chciał dokonać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu będzie musiał uzyskać zgodę wszystkich właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Jeżeli jej nie uzysk będzie musiał zwrócić się do Sądu.
Zarząd sukcesyjny będzie miał charakter tymczasowy. Zgodnie z podstawową zasadą, zarządca sukcesyjny będzie mógł prowadzić przedsiębiorstwo do czasu działu spadku, nie dłużej jednak niż przez okres dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Co więcej, Ustawa ustawiła bardzo wiele zmian w obowiązujących aktach prawnych. Między innymi art. 66 Ustawy wprowadza nowe regulacje w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 644) tj.: „Zwalnia się od podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim (…)”.
Zwolnienie będzie mogło nastąpić jeśli spełnione zostaną 2 warunki:
1) zgłoszenia przez nabywcę nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego;
2) prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.
Może Ci się spodobać
Zmiany podatkowe 2021
18
grudzień
2020