TSUE: Podatek u źródła od odsetek hipotetycznych jest zgodny z prawem UE
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 20 marzec 2022
Bułgarska spółka otrzymała nieoprocentowaną pożyczkę od swojego akcjonariusza na 60 lat. Jednocześnie w umowie zastrzeżono zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego o równowartość pożyczki. Tamtejszy urząd skarbowy stwierdził, bazując na bułgarskich przepisach, że nieoprocentowana pożyczka to transakcja mająca na celu uniknięcie opodatkowania. Wobec tego, opierając się na warunkach rynkowych określił zobowiązanie podatkowe od należnych, fikcyjnych odsetek.
Bułgarski sąd zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym w zakresie poprawności postępowania krajowej administracji skarbowej. Trybunał stwierdził, że przepisy określające nieoprocentowane pożyczki za unikanie opodatkowania, bez względu na to czy udzielił ich rezydent czy nierezydent, są zgodne z prawem UE. Ponadto skład orzekający potwierdził, że określenie wymiaru podatku na podstawie zasad panujących na rynku jest właściwe:
(…) art. 63 TFUE w świetle zasady proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwia się on uregulowaniu krajowemu, które przewiduje opodatkowanie w formie poboru podatku u źródła fikcyjnych odsetek, jakie spółka zależna będąca rezydentem, która skorzystała z nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez jej spółkę dominującą niebędącą rezydentem, byłaby zobowiązana zapłacić tej ostatniej spółce na warunkach rynkowych(…)
Z pełnym tekstem wyroku można się zapoznać na stronie TSUE