Umorzenie udziałów, a obowiązek dokumentacyjny
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 29 maj 2020
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dnia 30.03.2020 r. interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB1-1.4010.121.2020.1.ŚS, gdzie w jego ocenie umorzenie udziałów, niezależnie od charakteru umorzenia (dobrowolne lub przymusowe), mieści w pojęciu „transakcji” i powinno być przedmiotem dokumentacji podatkowej, o ile nastąpi spełnienie przesłanki dotyczącej przekroczenia wartości transakcji w myśl art. 11k ust 2 UoCIT. - tj. 2 000 000 zł w przypadku innej transakcji.
W opisanym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanie faktycznym, Wnioskodawca oraz Wspólnik podlegają opodatkowaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich powstawania oraz są zarejestrowani dla celów podatku od towarów i usług jako podatnicy VAT czynni. Spółka, jak i Wspólnik są osobami prawnymi mającymi siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Wnioskodawca planuje umorzenie udziałów Wspólnika, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (osobą prawną), który w 2016 r. objął udziały w Spółce poprzez wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W wyniku planowanych działań, Spółka planuje umorzenie tylko części udziałów posiadanych przez Wspólnika w Spółce, a zatem Wspólnik ten w dalszym ciągu będzie posiadał udziały w Spółce.
Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziałów własnych przez Spółkę, nabytych od Wspólnika bez wynagrodzenia celem ich umorzenia, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku ustalenia cen transferowych.
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy. W jego ocenie w sytuacji dobrowolnego zbycia udziałów w celu umorzenia bez wynagrodzenia, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące cen transferowych, a w szczególności, dla takiego zdarzenia należy sporządzić dokumentację podatkową, o której mowa w art. 11k ust. 1 updop (w przypadku przekroczenia progów transakcji wskazanych w ww. art. 11k ust. 2 updop).
Do tej pory organy stały na stanowisku, iż przepisy w zakresie cen transferowych w przedmiotowym zakresie nie mają zastosowania z powodu niewystępowania odpłatności.
Podsumowując, podatnicy analizując obowiązki w zakresie cen transferowych powinni zwrócić uwagę na transakcje jakie realizowane były w roku 2019. Warto zatem dokładnie przeanalizować definicję transakcji kontrolowanej, która jest stosunkowo szeroka. Wprowadzenie „definicji transakcji kontrolowanej ma na celu objęcie nią również zagadnień, które mogą nie być uznawane za transakcje w potocznym rozumieniu tego słowa, takich jak między innymi restrukturyzacje, umowy o podziale kosztów (CCA), umowy spółki osobowej, umowy o współpracy czy też umowy o zarządzanie płynnością.”