"Tworzenia prawa" ciąg dalszy...
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 14 styczeń 2022
W dniu dzisiejszym, na stronach rządowych opublikowano „informację dla księgowych” dotyczącą Polskiego Ładu, w której czytamy, że:
„Rozumiemy, że wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności, dlatego zapewniamy, że żadne nieświadome błędy (w tym popełnione przez księgowych) związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami”
Na bazie tej „informacji” chciałbym zadać kilka pytań
1. Jaka jest podstawa prawna „informacji”?
2. O jakich sankcjach jest mowa?
3. Czy informacja uchyla przepisy Ordynacji podatkowej, Kodeksu karnego i kodeksu karnego skarbowego?
4. Czy „informacja” zostanie wprowadzona poprzez zmianę ustaw?
5. Kto stoi za tą „informacją” – nie ma żadnej osoby podpisanej?
6. Jaki jest okres obowiązywania „informacji”? Czy już zawsze nieświadome błędy nie będę karane?
7. Kiedy błąd jest nieświadomy i kto to będzie oceniał?
To tak tylko na początek, albowiem pytań jest o wiele więcej…
Wszystko to brzmi jak ponury żart - najpierw zmieniamy ustawę rozporządzeniem, a teraz wyłączamy odpowiedzialność „informacją” na stronie internetowej?
Ja się pytam – w jakim trybie i na jakiej podstawie?
Mam za to inną propozycję!
Pewnie część z Was nie wie, ale nadal obowiązuje art. 76 tzw. ustawy covidowej, który przewiduje bezkarność urzędników i innych osób, jeżeli osoby te w interesie publicznym realizują zadania związane ze zwalczaniem covid (przyznacie, że dość szeroka jest ta definicja…)
Dlatego proponuję wprowadzić takie same przepisy dla księgowych, kadrowych, doradców podatkowych i wszystkich innych osób rozliczających podatki oraz kadry i płace.
Ministerstwo Finansów – skoro informujecie, że nie będzie odpowiedzialności, to zróbmy to jak należy – ustawą! Dla urzędników są odpowiednie przepisy, to czemu ma nie być takich dla księgowych
Żeby ułatwić Wam życie, nawet mam propozycję zapisów:
„Nie popełnia czynów zabronionych w rozumieniu kodeksu karnego oraz kodeksu skarbowego, jak również nie narusza przepisów jakichkolwiek innych ustaw, bądź rozporządzeń (nawet tych wątpliwych prawnie) ten, kto dokonuje rozliczeń podatkowych, bądź kadrowo – płacowych po wprowadzeniu przepisów tzw. Polskiego Ładu (które mogą powodować „pewne trudności”) jeżeli przy dokonywaniu tych rozliczeń działa w interesie swojego pracodawcy, zleceniodawcy lub klienta”
Można?
Może Ci się spodobać
Dla wszystkich krytyków Polskiego Ładu
17
styczeń
2022
Informacja o cenach transferowych za rok 2020!
12
marzec
2021
Sprzedajesz prywatną działkę, jesteś przedsiębiorcą?
22
styczeń
2021