#TPR dla spółek komandytowych.
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 24 październik 2022
W najnowszych pytaniach i odpowiedziach, opublikowanych przez Ministerstwo Finansów dla formularza TP-R, Ministerstwo wyjaśnia w jaki sposób TPR powinny złożyć spółki komandytowe, które w 2021 roku uzyskały status podatnika CIT.
Zgodnie ze stanowiskiem MF, odpowiedź na pytanie czy taka spółka składa jeden, czy dwa TPR zależy od tego, czy sporządzała ona sprawozdanie finansowe.
🔊✔W przypadku gdy spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT z dniem 1 maja 2021 r. oraz nie sporządziła sprawozdania finansowego na dzień 30 kwietnia 2021 r., powinna ona złożyć jedną Informację TPR za cały jej rok obrotowy 2021. W informacji
tej wykazuje się dane pochodzące z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za cały rok obrotowy 2021. Informację TPR spółka komandytowa złoży już jako podatnik CIT (tj. na formularzu TPR-C).
🔊✔Jeżeli natomiast sprawozdanie finansowe spółki komandytowej zostało sporządzone na dzień 30 kwietnia 2021 r., to wyznaczony wspólnik powinien złożyć Informację TPR za okres 1 stycznia 2021 r. – 30 kwietnia 2021 r. W zależności od formy prawnej wyznaczonego wspólnika spółki komandytowej Informację TPR należy złożyć na formularzu TPR-C (w przypadku osób prawnych) lub TPR-P (w przypadku osób fizycznych). Następną Informację TPR (za okres 1 maja 2021 r. – 31 grudnia 2021 r.) złoży spółka komandytowa już jako podatnik CIT (tj. na formularzu TPR-C).
Dobrze, że Ministerstwo w końcu zajęło określone stanowisko w sprawie spółek komandytowych, niemniej jednak podejście Ministerstwa nie jest do końca korzystane, dla tych spółek, które sporządzały sprawozdanie, ponieważ termin na złożenie informacji TPR upłynął tym spółkom 30 września 2022 roku.
Dodatkowo, należy przypomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku 2021 limit dla transakcji określało się biorąc pod uwagę rok obrotowy, podobnie za rok obrotowy sporządzało się dokumentację cen transferowych, a więc nadal otwarte pozostają pytania:
Czy limit dla transakcji powinien być podzielony na dwa okresy sprawozdawcze?
Czy dokumentacja powinna być jedna, czy dwie?
Może Ci się spodobać
Wielkimi krokami zbliża się termin na złożenie IFT-2R
29
marzec
2021
Projekt nowelizacji ustawy o VAT
2
listopad
2020