Skarga na przewlekłe prowadzenie postepowania administracyjnego wniesiona po jego ostatecznym zakończeniu podlega odrzuceniu, nawet jeśli była poprzedzona ponagleniem złożonym w jego toku.
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 24 marzec 2022
Uchwała 7 sędziów NSA z dnia 7 marca 2022 r. sygn. akt II OPS 1/21
W dniu 7 marca 2022 r. NSA w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, iż „Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego wniesiona po jego ostatecznym zakończeniu, poprzedzona ponagleniem złożonym w jego toku, podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym”
NSA wskazał, że na etapie dokonywania przez sąd oceny istnienia przedmiotu skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania, nie ma żadnego znaczenia, czy przed jej wniesieniem zostało złożone ponaglenie, o którym mowa w art. 37 § 1 k.p.a. w zw. z art. 52 § 1 i 2 p.p.s.a. Jeżeli bowiem sąd ustali brak przedmiotu zaskarżenia w postaci ustania przewlekłości postępowania administracyjnego wskutek wydania rozstrzygnięcia przez organ administracji, to sąd nie może już dokonywać oceny spełnienia kolejnych warunków dopuszczalności wniesienia skargi, skoro sama skarga jest niedopuszczalna z powodu braku przedmiotu zaskarżenia.
Może Ci się spodobać
Estoński CIT
29
wrzesień
2022
Projekt nowelizacji ustawy o VAT
2
listopad
2020