Obrót kryptowalutami po nowemu – czyli zmiany w opodatkowaniu
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 6 wrzesień 2018
Handel kryptowalutami i ich zamiana na inne towary i usługi budzi duże kontrowersje, mimo to zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. W świetle rosnącego zainteresowania kryptowalutami również w Polsce, ustawodawca zdecydował się uwzględnić w najnowszym projekcie zmian w PIT i CIT również unormowania dotyczące ich obrotu.
Zgodnie z proponowanymi zmianami przychody z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane odpowiednio do przychodów z kapitałów pieniężnych (na gruncie ustawy o PIT) lub do zysków kapitałowych (na gruncie ustawy o CIT). Konsekwencją takiego przyporządkowania będzie ograniczenie możliwości odliczenia strat wynikających z obrotu walutami wirtualnymi. Strata nie będzie mogła zostać już odliczona od innych dochodów podatnika takich jak prowadzenie działalności gospodarczej czy sprzedaż akcji.
Powyższa zasada nie będzie dotyczyła jednak podmiotów prowadzących giełdy czy kantory walut wirtualnych. Przychody osiągane przez takie podmioty będą bezpośrednio zaliczane jako ich przychód z prowadzenia działalności gospodarczej.
Projekt zakłada, że przychód z obrotu kryptowalutami powstanie nie tylko w przypadku wymiany waluty na środek płatniczy, ale również w przypadku zapłaty za pomocą waluty wirtualnej za towary lub usługi. W takim przypadku przychód będzie równy cenie zakupionego towaru lub usługi wyrażonej w pieniądzu. Kosztem w tym przypadku będzie oczywiście wydatek jaki zostanie poniesiony na zakup waluty wirtualnej, co istotne w zeznaniu rocznym będzie trzeba wskazać wszystkie koszty jakie podatnik poniósł w danym roku. Koszty danego roku podatkowego, które przewyższą uzyskane w tym roku przychody, zwiększą koszty podatkowe następnego roku podatkowego.
Ciekawostką jest, że wymiana pomiędzy różnymi walutami wirtualnymi pozostanie obojętna dla podatku dochodowego.
Mówiąc o kryptowalutach nie sposób pominąć kwestię ich pozyskiwania potocznie nazywanego „wykopywaniem”. Ustawodawca odniósł się również i do tego zagadnienia w kontekście opodatkowana. W tym przypadku wszystko będzie zależne od tego na czyj rachunek podatnik będzie kopał. Jeśli przy pomocy wykopanych kryptowalut podatnik dokona zakupu towarów lub usług – będzie zobowiązany do rozliczenia przychodu z kapitałów pieniężnych, przychód ten powstanie oczywiście w momencie sprzedaży czy zapłaty za towar. Jeżeli natomiast podatnik będzie wydobywał kryptowalutę na czyjeś zlecenie, bez względu czy będzie to umowa o pracę czy umowa zlecenie, wartość otrzymanych wirtualnych walut będzie opodatkowana jak wynagrodzenie za pracę (czy też z tytułu umowy zlecenia).
Jedynie na marginesie wspomnieć należy o czasowej uldze w PCC, od 13 lipca 2018 roku, sprzedaż lub zamiana kryptowalut na inne kryptowaluty zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych. Ulga ma jednak charakter jedynie czasowy i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2019 r.
Podstawa:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 24 sierpnia 2018 r.Może Ci się spodobać
Kalkulator Polski Ład
29
listopad
2021
Grupa podmiotów powiązanych, a master file
17
styczeń
2018