Rozszerzenie definicji podmiotów powiązanych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 5 grudzień 2018
Ustawa wprowadzająca zmiany w cenach transferowych została już podpisana przez Prezydenta, należy zatem coraz baczniej przyglądać się nowym regulacjom, chociażby po to, aby ocenić czy dokumentację za rok 2018 warto sporządzić na nowych zasadach. Należy pamiętać, że choć ustawa przewiduje wiele korzystnych dla podatników zmian to jednak niektóre zapisy budzą słuszne obawy i wątpliwości.
Jedną ze zmian potencjalnie problematycznych dla podatnika jest uregulowanie powiązania podmiotów poprzez wywieranie znaczącego wpływu przez osobę fizyczną. Do tej pory podatnicy wykazywali głównie powiązania poprzez umocowanie w organach stanowiących lub kontrolnych (przykładowo: pełnienie funkcji prezesa zarządu, członka zarządu, członka rady nadzorczej).
W uzasadnieniu do projektu ustawy przewidującej wprowadzenie zmian w zakresie cen transferowych wskazano, że osoba fizyczna może wywierać znaczący wpływ na decyzje podmiotu także wówczas gdy nie ma formalnego do tego umocowania. Zgodnie z uzasadnieniem, tego typu decyzje mogą obejmować, przykładowo, wskazywanie przez osobę fizyczną członków organów zarządzających lub nadzorujących u podatnika, podejmowanie decyzji o rezygnacji z części działalności, wprowadzeniu na rynek nowego produktu lub przejęciu pewnego zakresu działalności od podmiotu powiązanego. Ponadto podkreślone zostało, że tego typu decyzje mogą być powodowane innymi czynnikami niż czysto ekonomiczne i mogą nie odzwierciedlać zachowania podmiotów niepowiązanych w porównywalnych okolicznościach.
Do tej pory organy nie miały podstawy do oceny takich decyzji pod kątem ich rynkowości. Należy zauważyć, że na tym etapie trudno jest stwierdzić jak regulacja ta będzie działała w praktyce. Jest to jednak wyraźny znak dla podatników aby uważnie przyjrzeć się sposobom podejmowania strategicznych dla Spółki decyzji. W uzasadnieniu wskazano, że w szczególności chodzi o sytuacje kiedy w strukturze grupy funkcjonują podmioty, które powodują przerwanie łańcucha powiązań kapitałowych. Jako przykłady wskazano fundacje, trusty i fundusze inwestycyjne.
Podstawa:
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/druk.xsp?nr=2860 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002193Może Ci się spodobać
Polski Ład: Składka zdrowotna opłacona w grudniu obniży podatek
26
listopad
2021
Grupa podmiotów powiązanych, a master file
17
styczeń
2018
Zaniechane inwestycje ponownie przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE
19
listopad
2020