Nowe rozporządzenie MF – co z analizą danych porównawczych?
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 29 styczeń 2019
Biorąc pod uwagę, że zawartość nowych rozporządzeń w zakresie cen transferowych jest już pewna i będą one obowiązywały od 1 stycznia 2019 r., warto baczniej przyjrzeć się ich treści. Szczególnie ważne jest Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Analiza danych porównawczych elementem dokumentacji local file
Nowa dokumentacja lokalna nie będzie w znacznym stopniu różnić się od dokumentacji za rok 2017. Najważniejszą zmianą jest to, że do każdej transakcji niezbędne będzie załączenie również analizy danych porównawczych lub opisu zgodności.
Analizy danych porównawczych
W zakresie analizy danych porównawczych zostało podkreślone, że dane porównawcze powinny być przedstawione w postaci elektronicznej umożliwiającej ich edycję, grupowanie, sortowanie i przeprowadzanie weryfikacji wykonanych obliczeń, w tym wskaźniki finansowe, przyjęte oraz odrzucone w ramach tej analizy, wraz z ich opisem, odnoszące się do transakcji zawieranych przez podmiot powiązany z podmiotem niepowiązanym (dane wewnętrzne) albo zawieranych pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (dane zewnętrzne), jeżeli są dostępne. Taka praktyka oczywiście nie jest nowością, ale nie była ona zawsze respektowana.
Dopuszczalne będzie przeprowadzenie analizy danych porównawczych na podmiotach zagranicznych, ale należy mieć na uwadze, że jeśli użycie krajowych danych porównawczych jest wskazane w celu prawidłowego zastosowywania najbardziej odpowiedniej metody, dane takie powinny zostać w analizie uwzględnione.
Opis zgodności
Opis zgodności będzie przygotowywany w sytuacji kiedy w przypadku gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwe w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych lub nie jest możliwe przy zachowaniu należytej staranności. W przypadku, gdy brak jest możliwości przeprowadzenia analizy porównawczej, natomiast sporządzający na podstawie art. 11d ust. 2 ustawy skorzysta z możliwości zastosowania do ustalenia ceny transferowej techniki wyceny zgodnie z rozporządzeniem opis zgodności powinien zawierać:
- uzasadnienie wyboru zastosowanej techniki wyceny,
- opis źródeł danych wykorzystanych do wyceny,
- opis oraz uzasadnienie założeń przyjętych do wyceny, w szczególności założeń do wskaźników stosowanych w wycenie oraz opis sposobu kalkulacji tych wskaźników,
- opis oraz uzasadnienie założeń przyjętych do prognoz, opis źródła wykorzystanych danych oraz wskazanie celu prognozy – w przypadku gdy zastosowanie techniki wyceny wymaga zastosowania prognozy,
- analizę wrażliwości wskazującą wpływ zmian poszczególnych założeń na wynik wyceny,
- uzasadnienie przyjętego punktu z przedziału wartości przedmiotu transakcji kontrolowanej.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2509)
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2479)
Może Ci się spodobać
Gdzie organy podatkowe "zgubiły" kilka MILIARDÓW złotych
13
kwiecień
2021
#Interpretacja #AportZCP #StanyMagazynowe
24
sierpień
2022