Mamy statystyki nowego super - urzędu czyli I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 1 czerwiec 2022
Warto przypomnieć, że Urząd ma pod sobą blisko 2600 podatników osiągających przychody ponad 50 mln euro, ponad 60 podatkowych grup kapitałowych, banki ubezpieczycieli i spółki giełdowe, czyli całkiem sporą grupę podatników.
Czy faktycznie skupienie wszystkich tych podmiotów pod parasolem jednego urzędu przekłada się na zwiększoną efektywność działań? Niestety nie do końca.
Analizując dane widać jak na dłoni, że szumnie reklamowane „usprawnienie” działań fiskusa poprzez powołanie wyspecjalizowanego urzędu pozostaje na razie w sferze zapowiedzi.
Najlepiej wyglądają statystyki dotyczące czynności sprawdzających w podatkowych grupach kapitałowych, których przeprowadzono 35 w 2021r. oraz 4 (!) w 2022 r.
O czynnościach sprawdzających u największych podatnikach niestety się nie dowiemy, albowiem Urząd takich statystyk nie prowadzi…
Mamy natomiast informacje, że Urząd przeprowadził ogółem 8645 czynności sprawdzających w 2021 r. i 855 w 2022 r. w zakresie CIT oraz dodatkowo sprawdzał w niewielkim zakresie rozliczenia B+R, IP BOX, a najwięcej czynności dotyczyło oczywiście VAT.
Jeszcze mniej okazale wyglądają dane dotyczące przeprowadzonych kontroli, gdzie nie prowadzono w ostatnim roku żadnych kontroli w podatkowych grupach kapitałowych, podatku u źródła, exit tax, PIT czy też PCC.
Patrząc natomiast zbiorczo na kontrole w zakresie VAT i CIT w okresie I kwartał 2021 do I kwartał 2022, Urząd przeprowadził łącznie 39 kontroli, w tym 18 z podatku CIT i 21 z podatku VAT. Natomiast u największych podatników kontroli było łącznie 17 (!)
Przedstawione statystyki mogą prowadzić do dwóch wniosków – albo urząd tak sprawnie współpracuje z podatnikami, że czynności sprawdzające i kontrole nie mają sensu, albo efektywność działań wyspecjalizowanych urzędników jest raczej mizerna.
Niezależnie od tego, który wniosek jest prawidłowy, jest to dobra wiadomość dla wszystkich podatników podlegających pod super-urząd albowiem jak widzimy nie muszą oni za bardzo obawiać się zwiększonej aktywności ze strony fiskusa .
Dziękuję Dziennik Gazeta Prawna za możliwość skomentowania oraz Adrian Kęmpiński za uzyskanie tych fascynujących danych.
Może Ci się spodobać
Nowy Projekt Nowelizacji ustawy o VAT
28
luty
2018
Sprzedaż niezabudowanych gruntów a podatek VAT
22
kwiecień
2021