Nadmierny formalizm niezgodny z celem ustawy
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 10 luty 2022
W sprawie rozpatrywanej przed WSA w Szczecinie chodziło o możliwość rezygnacji ze zwolnienia od VAT, gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego.
WSA nie miał wątpliwości, że wykładnia dokonana przez fiskusa wyraźnie przedkłada kwestie formalne ponad istotę i treść zamierzonej przez podatników transakcji, które zostały dostatecznie jasno wyrażone. Jest to nadmierny formalizm, który, prowadzi do naruszenia zasady proporcjonalności (Sygnatura akt: I SA/Sz 761/21).
Tym samym wyrok ten stanowi kontynuację pozytywnej dla podatników linii interpretacyjnej zainicjowanej wyrokiem z 2016 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Sz 1251/15, którą następnie potwierdził NSA w wyroku z 14 marca 2018 r. (I FSK 854/16).
Jednocześnie przypomnieć należy, iż od od 1 października 2021 r., w ramach tzw. pakietu Slim VAT 2, podatnicy mogą złożyć w Urzędzie Skarbowym takie oświadczenie w treści aktu notarialnego, zawieranego w związku z dostawą nieruchomości. W związku ze zmianą przepisów, nie ma już zatem potrzeby składania odrębnego oświadczenia do organu podatkowego.
Czytaj więcej
Może Ci się spodobać
Rewolucja w podatku u źródła - 2019
26
listopad
2018