Korekty in plus w #VAT
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 16 listopad 2021
Aby dokonać korekty in plus w #VAT konieczna jest weryfikacja przyczyn korekty i odpowiedź na pytanie, czy te stanowią nowe nieprzewidziane okoliczności, czy też występowały już w chwili wystawienia faktury pierwotnej.
Nie wnikając w spór dotyczący możliwości uznania za nową okoliczność m.in. raportu z weryfikacji określonych wskaźników lub innych danych mających wpływ na ustalenie ceny. Warto wskazać, że w projekcie uzasadnienia do SlimVAT 2.0 (tu: akurat w zakresie faktury in minus z tytułu importu usług / WNT) MF przyznało, że korekta wsteczna nie dotyczy sytuacji, gdy mechanizm transakcji od początku przewiduje możliwość korekty, ale fakt jej wystąpienia jest uzależniony od spełnienia dodatkowych warunków ustalonych przez strony. W takim przypadku, tj. jeśli korekta była możliwa do przewidzenia w momencie wystawienia faktury pierwotnej ale uzależniona spełnieniem dodatkowego warunku – należy przyjąć, że korekta następuje w rozliczeniu za okres, w którym ziszczą się dodatkowe warunki (korekta „na bieżąco”)(por. str. 9 uzasadnienia).
Uważajmy jednak na weryfikację "starych" danych, istniejących już w dacie wystawienia faktury pierwotnej, przykładowo ocenionych w wyniku audytu KIS zakwestionował ostatnio tego typu działanie w interpretacji z dnia 06.09.2021 r. 0112 KDIL1 3 4012 301 2021 1 JK.
Jeśli więc badamy spełnienie warunków do ustalenia ceny to powinniśmy to robić na bieżąco, późniejsza analiza może skutkować korektą wsteczną a więc i powstaniem zaległości podatkowej i odsetek.
Może Ci się spodobać
Nowelizacja Kodeksu pracy 2017
7
grudzień
2017
Termin na złożenie informacji ORD- u coraz bliżej!
18
luty
2021