Konieczność respektowania zasady ceny rynkowej na gruncie nowych przepisów dotyczących cen transferowych - nowe sankcje
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 14 grudzień 2018
Nowe przepisy przewidują zwolnienie z obowiązku dokumentacyjnego między innymi dla transakcji dokonywanych wyłącznie przez podmioty krajowe. Zwolnienie z pewnością spowoduje, że dla wielu transakcji podatnicy nie będą mieli obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Już we wcześniejszych artykułach zwracaliśmy jednak uwagę, że pomimo zwolnienia podatnicy mają obowiązek zawierania transakcji na warunkach rynkowych.
Dotychczas jeżeli podatnik nie posiadał dokumentacji podatkowej i organ ustalił, że transakcja została zawarta na warunkach nierynkowych, organ mógł zastosować sankcyjną stawkę opodatkowania
w wysokości 50%. Natomiast jeżeli podatnik posiadał pełna dokumentacje cen transferowych sankcja ograniczała się do doszacowania po stawce w wysokości 19% podatku CIT.
Nowe regulacje przewidują wprowadzenie dodatkowego zobowiązania podatkowego, które będzie mogło zostać zastosowane w przypadku gdy organ ustali cenę rynkową w transakcji z podmiotem powiązanym i będzie ona odbiegała od tej ustalonej przez strony. Dodatkowe zobowiązania podatkowe ma wynosić 10% sumy nienależnie wykazanej lub zawyżonej straty podatkowej i niewykazanego w całości lub w części dochodu do opodatkowania w zakresie wynikającym z decyzji.
Ponadto organ może zwiększyć stawkę dwukrotnie i zastosować stawkę 20% w przypadku gdy podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł co do nadwyżki ponad tę kwotę, lub też w sytuacji kiedy podatnik nie przedłoży dokumentacji podatkowej. Warto również posiadać dokumentację cen transferowych bowiem w przypadku gdy podatnik nie przedłoży dokumentacji i kwota przekracza 15 mln zł powstanie dla podatnika ryzyko potrojenia stawki sankcyjnej do wysokości 30%.
Co ważne możliwość zastosowania dodatkowego zobowiązania podatkowego będzie dotyczyć również transakcji nieobjętych obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Dlatego pomimo możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji krajowych, należy każdorazowo przeanalizować warunki transakcji i porównać z warunkami panującymi na rynku.
W przypadku zawierania ryzykownych transakcji i transakcji o dużej wartości, nawet w przypadku korzystania ze zwolnienia, warto zaopatrzyć się w dokumentację cen transferowych.
Podstawa:
Ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2860Może Ci się spodobać
KORONAWIRUS Tarcza antykryzysowa
2
kwiecień
2020
Sprzedajesz prywatną działkę, jesteś przedsiębiorcą?
22
styczeń
2021