Pandemia koronawirusa, a ceny transferowe
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 24 kwiecień 2020
Obecna sytuacja ekonomiczna wywołana przez pandemię koronawirusa wpływa na światową gospodarkę i wywiera wpływ na transakcje realizowane między podmiotami powiązanymi.
Rok 2020 będzie niewątpliwie rokiem kontroli z zakresu cen transferowych, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na analizę funkcjonalną oraz ryzyka ponoszone przez podmioty uczestniczące w transakcji.
Rozprzestrzenienie się koronawirusa wpływa w bardzo dużym stopniu na handel międzynarodowy przez co obawy przed globalną recesją są coraz większe. Podmioty powiązane winny zatem zwrócić uwagę na bieżące rozliczenia oraz uważnie obserwować realizowane transakcję, aby w prawidłowy sposób dopełnić obowiązki w zakresie cen transferowych oraz stosować ceny rynkowe.
Ważnym aspektem dla podmiotów powiązanych w obszarze cen transferowych jest aktualizacja analiz porównawczych. Przypominając, analizy danych porównawczych należy zaktualizować nie rzadziej niż raz na trzy lata. Obowiązek ten wynika z art. 11r UoCIT zgodnie z którym „analizy podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co 3 lata, chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę uzasadnia dokonanie aktualizacji w roku dokonania tej zmiany”. Zasadnym stwierdzeniem jest, iż do sporządzenia analiz zobowiązani są nie tylko te podmioty, których analizy straciły ważność.
Zagrożenie spowodowane pandemią koronawirusa dotyka wszystkie branże, dlatego ważna jest weryfikacja w jaki sposób obecna sytuacja wpływa na rozliczenia między podmiotami, a tym samym jak przekłada się to na rynkowość transakcji. Aktualizacja analiz danych porównawczych zmniejszy ryzyko ewentualnego sporu z organami podatkowymi i zasadnym jest sporządzenie jej już teraz.
Warto również zwrócić uwagę i podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdy podmiot dotychczas odnotowywał zysk, a obecna sytuacja spowoduje, iż będzie odnotowywał straty. W takiej sytuacji należy zastanowić się nad dostosowaniem cen występujących na rynku, aby na koniec roku nie dokonywać korekt. Pomocnym również będzie sporządzenie dokumentacji, która wykaże zmiany jakie zaszły w porównaniu do poprzedniego roku oraz sporządzenie analizy danych porównawczych.
Z uwagi na fakt, iż analiza danych porównawczych jest elementem dokumentacji cen transferowych jej brak może doprowadzić do nałożenia przez organy podatkowe sankcji za niekompletność dokumentacji podatkowej. Ponadto sankcje związane z cenami transferowymi mogą objąć nie tylko podatnika, ale również organy zarządzające podatnika lub osoby odpowiedzialne za jego sprawy gospodarcze. W związku z tym, iż organy zarządzające zobowiązane są do złożenia oświadczenia o cenach transferowych - za jego brak, złożenie po terminie bądź poświadczenie nieprawdy, organy zarządzające narażone są na kare grzywny do 720 stawek dziennych (Art. 56c KKS).
Biorąc pod uwagę składanie oświadczenie za rok 2020, istotnym jest, aby transakcje przeprowadzone były na warunkach rynkowych. Aby móc wykazać, iż transakcje przeprowadzone zostały na warunkach rynkowych należy już teraz zaktualizować analizy danych porównawczych.
Sporządzenie analiz porównawczych może wywołać wiele problemów i barier nie do przejścia z uwagi na brak dostępu do profesjonalnych baz danych. Warto zatem zwrócić się do specjalistów w zakresie cen transferowych, którzy pomogą przygotować analizę porównawczą.
Może Ci się spodobać
Minimalny podatek dochodowy. Kolejny zagwarantowany wpływ do budżetu
25
wrzesień
2021
Pandemia koronawirusa, a ceny transferowe
24
kwiecień
2020