Kolejne zmiany w przepisach dotyczących transakcji rajowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 30 czerwiec 2022
W trakcie 1,5 roku od wejścia w życie nowych przepisów dotyczących dokumentowania transakcji rajowych, doczekaliśmy się kolejnej nowelizacji w tym zakresie.
Sposobów interpretacji przepisów było już wiele, o to ich krótka historia:
✔Styczeń 2021 wprowadzono nowe obowiązki w zakresie dochowania tzw. należytej staranności w cenach transferowych, przysłowiowa kawa z Hong – Kongu mogła generować obowiązek dokumentacyjny.
✔Marzec 2021 wydany zostaje projekt objaśnień przepisów, które jeszcze bardziej komplikują sytuację.
✔Grudzień 2021 w interpretacji ogólnej, MF wyjaśnia, że progi dokumentacyjne w transakcjach rajowych ustalane są w rzeczywistości z pominięciem ogólnych zasadach dotyczących TP.
✔Grudzień 2021 wydany zostaje kolejny projekt objaśnień w zakresie transakcji rajowych, a MF liberalizuje swoje dotychczasowe stanowisko i zupełnie zmienia interpretację przepisów.
❗❗Czerwiec 2022 w projekcie zmian dotyczących Polskiego Ładu, pojawia się kolejna zmiana przepisów dotycząca rajów. Co się zmienia?
✔Podniesiony zostaje próg dokumentacyjny dla bezpośrednich transakcji rajowych ze 100.000,00 PLN do 200.000,00 PLN
✔Podniesiony zostaje próg dokumentacyjny dla pośrednich transakcji rajowych z 500.000,00 PLN do 2.500.000,00 PLN, ale UWAGA! Tylko dla transakcji finansowych i towarowych
✔Obowiązek dokumentacyjny, w zakresie pośrednich transakcji rajowych ciążyć będzie TYLKO na podmiocie OTRZYMUJĄCYM należność (jeżeli transakcja jest realizowana pomiędzy polskimi podmiotami)
✔Ustalenie, że beneficial owner nie jest w raju podatkowym jest wystarczające dla weryfikacji obowiązku dokumentacyjnego
✔Zlikwidowano domniemanie rezydencji rzeczywistego właściciela
I uwaga co NAJWAŻNIEJSZE, zgodnie z uzasadnieniem do projektu, ze względu na fakt, że przepisy łagodzą dotychczasowe rygory związane z dokumentowaniem transakcji rajowych MOŻEMY JE STOSOWAĆ JUŻ DO TRANSAKCJI REALIZOWANYCH W ROKU 2021.
Dla mnie nasuwa się jedna konkluzja z tych działań, nie łatwiej, szybciej i prościej byłoby uchylić te niezmiernie istotne przepisy.
Może Ci się spodobać
Zwolnienie z ZUS dla przedsiębiorców
22
kwiecień
2020
Należyta staranność w podatku u źródła
23
lipiec
2021
Coraz mniej czasu na informacje o cenach transferowych
3
listopad
2020