Kolejne problemy z Polskim Ładem
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 28 czerwiec 2022
Jedną z flagowych zmian w tzw. Polskim Ładzie 2.0 było usunięcie przepisów niesławnego rozporządzenia z dnia 7 stycznia 2022 r. (przeniesionych następnie do art. 53a ustawy o PIT), które to regulacje nakazywały podwójne liczenie zaliczek na PIT (raz według zasad od 1 stycznia 2022 r., a raz według zasad obowiązujących w 2021r.).
Ministerstwo Finansów ogłaszając zmiany do Polskiego Ładu szumnie zapowiadało, że od 1 lipca 2022 r. problem podwójnego liczenia zaliczek zniknie i tak faktycznie się stanie.
Ale czy to oznacza, że podatnicy, a właściwie płatnicy nie będą już musieli dokonywać podwójnego przeliczenia? Otóż nie do końca...
- W mocy został bowiem utrzymany art. 83 ust. 1 - 83 ust. 2b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który nakazuje płatnikom obniżać składki zdrowotne do wysokości zaliczki na PIT.
Sytuacja ta dotyczy najczęściej pracowników o niskich dochodach, którzy na przykład pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale również osób, które korzystają z ulg podatkowych (m.in. ulgi dla młodych czy też ulgi dla rodzin 4+).
Problem polega jednak na tym, że obniżenia takiego musimy dokonywać w odniesieniu do kwoty zaliczki obliczanej według zasad na koniec 2021 r.
W praktyce oznacza to tyle, że płatnicy dalej będą zobowiązani do wyliczania kwoty zaliczki na ostatni dzień 2021 r., aby zweryfikować, czy przypadkiem składka zdrowotna pracownika nie powinna zostać obniżona.
Oczywiście będzie to miało dużo węższy zakres niż podwójne liczenie zaliczek na bazie przepisów rozporządzenia, niemniej jednak problem pozostaje i wyliczeń takich trzeba będzie dokonywać.
Tutaj można postawić kilka fundamentalnych pytań – czemu realnie mają służyć te przepisy? Dlaczego nie możemy limitować składki zdrowotnej do bieżących zaliczek? C o w przypadku, gdy ktoś nie pracował w zeszłym roku? Jak żyć?
Analizując przedstawione zagadnienie nie sposób nie dojść do wniosku, że przepisy po raz kolejny były tworzone w dużym pośpiechu i ktoś zwyczajnie zapomniał o tej regulacji.
Trudno bowiem zrozumieć celowość postępowania Ministerstwa, które z jednej strony stwierdza, że robi wszystko, aby płatnicy nie musieli odnosić się już do zasad z lat poprzednich i liczyli zaliczki na podatek i składki zdrowotne według jednolitych zasad, a z drugiej strony pozostawia przepis, który takie działanie wymusza.
Na marginesie należy wskazać, że nie jest to jedyny przypadek w nowych przepisach, gdzie podatek będzie liczony podwójne. Pamiętajmy bowiem o przepisach likwidujących ulgę dla klasy średniej i nowym obowiązku wyliczenia hipotetycznego podatku. Tutaj też będziemy stosować dwa reżimy podatkowe z tą tylko różnicą, że nie będziemy już odnosić się do roku 2021, a jedynie będziemy porównywać wyniki podatkowe wynikające z przepisów obowiązujących przed i po 1 lipca 2022 r.
W tym zakresie przepisy – przynajmniej na chwilę obecną – wskazują, że takiego przeliczenia będą dokonywać naczelnicy urzędów skarbowych, ale niestety znając płodność legislacyjną i pomysłowość przedstawicieli MF, obowiązek taki może jednak zostać przerzucony na podatników i płatników....
Może Ci się spodobać
TP adjustemnt, a VAT – stanowiska organów
16
luty
2021
VAT ecommerce
17
czerwiec
2021