Wydanie faktury nawet w formacie PDF
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 4 listopad 2022
Wątpliwości co do możliwości przesyłania faktur w takiej formie nabrał wnioskodawca, który planuje wprowadzić rozwiązanie polegające na samoobsługowej zapłacie za zakupione towary. W tym celu nabywca będzie zobowiązany pobrać i zaakceptować regulamin korzystania z aplikacji mobilnej. Faktura elektroniczna przeznaczona dla nabywcy będzie technicznie wysyłana przez inny podmiot w imieniu Wnioskodawcy, który jest faktycznym wystawcą faktury.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zadał pytanie, czy przesyłając wystawioną fakturę (faktura elektroniczna w formacie PDF), z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, na adres e-mail podany przez nabywcę może uznać, że jest to wydanie faktury nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT – sam uważał, że tak.
Dyrektor KIS to potwierdził, zauważył, że nabywca akceptując regulamin aplikacji mobilnej wyraża zgodę na zawarte w tym regulaminie żądanie otrzymywania faktur dokumentujących transakcje sprzedaży w formie pliku PDF przesyłanego na podany przy rejestracji adres e-mail nabywcy. (dokonując rejestracji konta wskazuje również dane osobowe). Tym samym, w momencie dokonania przez nabywcę zakupu na stacji Wnioskodawcy, Franczyzodawca w imieniu Wnioskodawcy wyda (przydzieli) fakturę nabywcy na wskazany adres e-mail, za pośrednictwem infrastruktury Franczyzodawcy związanej z aplikacją mobilną pobraną przez nabywcę.
W konsekwencji organ uznał, że wysłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) na wskazany przez nabywcę adres e-mail, zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument został nabywcy udostępniony (przydzielony) i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony został warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, tj. wydano fakturę nabywcy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej z 24 października 2022 r. nr: 0113-KDIPT1-3.4012.446.2022.2.MK