Kilka SPÓŁEK + SKŁADKA ZDROWOTNA = PROBLEM?
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 15 luty 2022
Czy tylko ja mam wrażenie, że liczenie składki zdrowotnej w Polskim Ładzie przy kilku spółkach komandytowych lub jednoosobowych z o.o. może powodować problemy
Zapraszam do przeczytania moich rozważań i chętnie poznam Wasze zdanie
***
Wraz z Polskim Ładem zmieniły się zasady ustalania wysokości składki zdrowotnej dla wspólników jednoosobowych spółek z o.o. oraz spółek komandytowych. Składka zdrowotna jest w tych przypadkach zryczałtowana i wyniesie 559,89 zł.
Pojawiły się jednak wątpliwości, jakie składki powinna płacić osoba, która nie posiada jednej lecz większą ilość spółek komandytowych lub jednoosobowych spółek z o.o.
Czu w takim przypadku płacimy składkę osobno od każdej spółki? Czy może jedną od wszystkich spółek? A co w przypadku, gdy obok tych spółek prowadzimy jeszcze działalność gospodarczą?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli ubezpieczony będący wspólnikiem spółki komandytowej lub jednoosobowej spółki z o.o., uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.
Natomiast w myśl art. 82 ust. 5 ww. ustawy wskazano, że rodzajami działalności są:
1) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej;
2) działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
3) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej;
4) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej;
5) działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej.
Dokonując analizy ww. przepisów można dojść do dwóch sprzecznych wniosków, albowiem skoro zarówno działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o. oraz spółki komandytowej zostały wymienione jako rodzaje działalności, to na przykład wspólnik nawet kilku spółek komandytowych ma jeden rodzaj działalności i płaci jedną składkę zdrowotną, czy posiada kilka rodzajów działalność i płaci składkę od każdej ze spółek osobno?
Logiczne wydawałoby się stwierdzenie, że płacimy od rodzaju działalności, niezależnie od ilości spółek w ramach tej działalności, ale niestety podejścia są w tym zakresie różne.
Sytuacja te komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku, gdy poza spółkami prowadzimy jeszcze działalność gospodarczą.
Zgodnie bowiem z 82 ust. 5 ustawy, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, o której mowa w ust. 5 pkt 1-5, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki.
Analiza tego przepisu nie pozostawia raczej większych wątpliwości, że jak mamy działalność to płacimy składkę od działalności oraz od każdej spółki (np. od kilku spółek komandytowych). Przepis ten, w przeciwieństwie od art. 82 ust. 5 wskazuje wprost na obowiązek zapłaty składki od spółki a nie od rodzaju działalności.
Czyli podsumowując, analiza przepisów może prowadzić do następującej konkluzji:
Jeżeli posiadasz pięć spółek komandytowych – płacisz jedną składkę zdrowotną (jeden rodzaj działalności).
Jeżeli posiadasz dwie spółki komandytowe i dwie jednoosobowe spółki z o.o. – płacisz dwie składki zdrowotne (dwa rodzaje działalności).
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz pięć spółek komandytowych – płacisz sześć składek zdrowotnych (jedna z działalności i po jednej od każdej spółki).
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz dwie spółki komandytowe oraz dwie jednoosobowe spółki z o.o. – płacisz pięć składek zdrowotnych (jedna z działalności i po jednej od każdej spółki).
ZUS twierdzi jednak inaczej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w tym zakresie jednak inny pomysł na interpretację przepisów.
Jak czytamy w opublikowanym przez ZUS podręczniku „Polski Ład; Co zmienia się w przepisach dotyczących rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2022 r.”, założenie działalności gospodarczej obok posiadanych spółek może stanowić niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla wielu podatników.
W wyjaśnieniach Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że w sytuacji ubezpieczonego prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, a dodatkowo będącego wspólnikiem w trzech spółkach komandytowych wystąpi obowiązek opłacenia składki zdrowotnej odrębnie od przychodów z działalności indywidualnej oraz od działalności w formie udziału w spółkach komandytowych, ale w wysokości jednej składki.
ZUS podkreślił ponadto, że w takiej sytuacji przychody z tytułu działalności indywidualnej są dla celów podatkowych traktowane jako przychody z działalności gospodarczej natomiast przychody ze spółek komandytowych nie są przychodami z działalności gospodarczej.
Odrębnie oceniana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych sytuacja, w której ubezpieczony jest wspólnikiem w dwóch spółkach komandytowych ale nie prowadzi działalności gospodarczej.
ZUS uznaje, że ubezpieczony dla celów podatkowych nie uzyskuje przychodów z działalności gospodarczej, tym samym zobowiązany jest do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego rodzaju pozarolniczej działalności, w tym od każdej spółki danego rodzaju, odrębnie. Oznacza to, że opłaca składkę w podwójnej wysokości.
Odnosząc stanowisko ZUS do podanych przykładów, sytuacja będzie wyglądała następująco:
Jeżeli posiadasz pięć spółek komandytowych – płacisz pięć składek zdrowotnych (pięć rodzajów działalności).
Jeżeli posiadasz dwie spółki komandytowe i dwie jednoosobowe spółki z o.o. – płacisz cztery składki zdrowotne (cztery rodzaje działalności).
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz pięć spółek komandytowych – płacisz dwie składki zdrowotne (jedna z działalności i jedna ze wszystkich spółek).
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i posiadasz dwie spółki komandytowe oraz dwie jednoosobowe spółki z o.o. – płacisz trzy składki zdrowotne (jedna z działalności i po jednej od spółek komandytowych i spółek z o.o.).
Stanowisko takie jest prezentowane przez ZUS nie tylko w ww. podręczniku, ale również w pytaniach i odpowiedziach na oficjalnych stronach internetowych oraz podczas organizowanych webinarów.
W tym miejscu, należy zaznaczyć, że wytyczne ZUS w niektórych przypadkach będą dla podatników bardzo korzystne, w szczególności w przypadku połączenia spółek z działalnością gospodarczą, natomiast w przypadku braku działalności gospodarczej, stanowisko ZUS spowoduje zwielokrotnienie składek zdrowotnych.
Co znamienne Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie podaje podstawy prawnej i szczegółowego wyjaśnienia do takiej wykładni przepisów, wskazując jedynie ogólne regulacje przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kolejne warianty.
W tym miejscu, należy jeszcze zwrócić uwagę na możliwość połączenia obu sposobów wykładni przepisów, które może skutkować przyjęciem założeń bardzo korzystnych dla podatników, albo wręcz odwrotnie.
I tak w wariancie pesymistycznym - jeżeli przyjmiemy, że każda spółka to odrębny rodzaj działalności, od każdej spółki zapłacimy osobno składkę zdrowotną, a jeżeli dorzucimy do tego działalność gospodarczą, to zapłacimy składki od każdej spółki i dodatkowo z działalności.
Natomiast w wariancie optymistycznym – jeżeli przyjmiemy, że nawet kilka spółek stanowi jeden rodzaj działalności, to zapłacimy jedną składkę nawet od kilku spółek, a dorzucenie do tego działalności spowoduje jedynie zapłatę dodatkowej składki z działalności.
Czekamy na oficjalne stanowisko.
Na gruncie powyższych rozważań powstaje więc zasadne pytanie, co ma zrobić taki przedsiębiorca / podatnik, który faktycznie ma kilka spółek? A co jeżeli prowadzi do tego jeszcze działalność gospodarczą? Czy ma bazować na wytycznych ZUS? Czy powinien dokonać własnej interpretacji przepisów?
Na dzień dzisiejszy, bezpieczniejsze wydaje się postępowanie zgodnie z wytycznymi ZUS i jakkolwiek nie można wprost stwierdzić, że ZUS nie ma racji, to jednak wobec wątpliwości interpretacyjnych, zasadne byłoby zajęcie oficjalnego stanowiska w tym zakresie, albowiem jak dobrze wiemy, zarówno informacje wynikające z podręcznika, jak i odpowiedzi na pytania ze strony internetowej nie stanowią oficjalnego źródła prawa i nie zapewniają podatnikom ochrony.