Kilka słów o podatku cukrowym
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 12 marzec 2021
Kilka słów o podatku cukrowym
Od 1 stycznia 2021 r. w związku z „promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów” weszły w życie przepisy wprowadzające nową daninę publiczną - opłatę od środków spożywczych, zwaną potocznie „podatkiem cukrowym”. Pomimo iż przepisy już funkcjonują, nadal budzą one spore wątpliwości przedsiębiorców.
Co podlega opłacie cukrowej?
Zgodnie z treścią ustawy o zdrowiu publicznym, opłacie cukrowej podlega wprowadzanie na rynek krajowy napojów z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami, środków spożywczych zawierających te substancje, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny.
Kto jest zobowiązany do rozliczenia podatku cukrowego?
Do rozliczenia opłaty cukrowej są zobowiązane podmioty dokonujące wymienionego wyżej wprowadzenia na rynek krajowy napojów.
Wspomniane „wprowadzenie na rynek krajowy” oznacza sprzedaż napojów do pierwszego punktu w którym prowadzona jest sprzedaż detaliczna oraz sprzedaż detaliczną napojów przez:
- producenta,
- zamawiającego napój którego skład został ustalony w umowie pomiędzy producentem a zamawiającym,
- nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- importera napoju,
- 0,50 zł za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju, (lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co innej substancji słodzącej określonej w rozporządzeniu 1333/2008);
- 0,05 zł za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju;