#ipbox
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 24 październik 2022
W interpretacji indywidualnej z dnia 21.10.2022 r. DKIS ponownie wskazał jak należy rozumieć "dochód uzyskiwany ze sprzedaży usług, w cenie których uwzględnione są kwalifikowane prawa własności intelektualnej".
We wnioskach o wydanie interpretacji wnioskodawcy często wskazują, że ten rodzaj dochodu ma miejsce wtedy, gdy np. programista otrzymuje wynagrodzenie od zleceniodawcy i część całej kwoty stanowi wynagrodzenie za przeniesienia autorskich praw majątkowych do danego utworu.
Organy jednak stoją na stanowisko, że omawiana kategoria dochodów ma zastosowanie w następujących przypadkach: "Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej".
Może Ci się spodobać
COVID – 19 ALERT PRAWNY I PODATKOWY
23
marzec
2020