Darowizna z majątku wspólnego może w całości korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 8 luty 2022
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że darowizna lokalu mieszkalnego przez syna Wnioskodawcy (za zgodą jego żony) na rzecz Wnioskodawcy, będzie w całości korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dyrektor KIS uznał, że okoliczność, że darowany lokal mieszkalny pochodzić będzie z majątku wspólnego syna i synowej Wnioskodawcy, wywiera skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego. W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda małżonka na dokonanie darowizny będzie neutralna podatkowo; w żaden sposób nie powodując, iż synowa stanie się stroną zawartej umowy darowizny.
Wnioskodawca wskazał, że syn zamierza podarować mu oraz jego żonie (swojej matce) lokal mieszkalny. Przedmiot planowanej darowizny został kupiony przez syna i jego żonę (synową Wnioskodawcy) za środki pochodzące z ich majątku wspólnego i do majątku wspólnego. Co ciekawe Wnioskodawca wskazał, że Syn i Synowa mają rozdzielność majątkową ustanowioną na podstawie aktu notarialnego i mają po równo tj. po 50% udziałów w przedmiocie planowanej darowizny. Jednocześnie zgodnie ze wskazaniem Wnioskodawcy, Synowa nie będzie darczyńcą a jedynie wyrazi pisemną zgodę na dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego przez swojego małżonka. Umowa darowizny lokalu mieszkalnego będzie zawarta w formie aktu notarialnego.
Dyrektor KIS uznał, że darowizna taka będzie w całości korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wskazał, że dla zastosowania zwolnienia nie ma znaczenia fakt, że darowany lokal mieszkalny pochodzić będzie z majątku wspólnego syna i synowej. Okoliczność ta wywiera bowiem skutki jedynie w sferze prawa rodzinnego. Skoro w przedmiotowej sprawie darczyńcą będzie tylko syn, to nabycie przez Wnioskodawcę i jego żonę lokalu mieszkalnego tytułem opisanej we wniosku darowizny będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Interpretacja indywidualna z dnia 21 stycznia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB2-2.4015.118.2021.3.MZ (źródło lex)
Może Ci się spodobać
Ulga w PIT ma zachęcać do zapisywania się do związków zawodowych
24
wrzesień
2021
Prawa autorskie – 50% koszty nie dla każdego
15
wrzesień
2020
Zwolnienie z ZUS – co zmieniła Tarcza 3.0
19
maj
2020