Ministerstwo Finansów pracuje nad nową ustawą wprowadzającą procedury MAP i APA
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 25 marzec 2019
Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, 18 marca 2019 roku wpisano projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych.
Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która swoim zakresem objąć ma dwie procedury z zakresu cen transferowych tj. procedurę wzajemnego porozumiewania się (MAP) oraz uproszczoną procedurę zawierania jednostronnych uprzednich porozumień cenowych (APA).
Celem Ustawy jest zapewnienie przejrzystości i dostępności procedur, jak również uporządkowanie procedur dotyczących podwójnego opodatkowania, poprzez skupienie istniejących, dostępnych już środków tj. postępowań prowadzonych na podstawie Konwencji z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych, oraz postępowań prowadzonych na podstawie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w jednym akcie prawnym.
Ponadto, celem projektowanej ustawy jest ujednolicenie terminologii, którą posługują się regulacje dotyczące uprzednich porozumień cenowych i przepisy w zakresie cen transferowych oraz przeniesienie przepisów zawartych w dziale IIA Ordynacji podatkowej.
Procedura wzajemnego porozumiewania się (MAP)
Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie nowego mechanizmu rozwiązywania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania. Mechanizm ten zapewnić ma ujednolicenie zasad rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania zysków w ramach Unii Europejskiej, który przewidziany został w dyrektywie 2017/1852. W ramach tego mechanizmu wprowadzone zostaną ramy czasowe i instytucjonalne oraz zasady na jakich odbywać się będzie przyjęcie i rozpatrzenie wniosku inicjującego procedurę wzajemnego porozumiewania, ustanawianie komisji w skład których wchodzić będą niezależne osoby, a także zapewnione zostaną jednolite gwarancje rozstrzygnięcia sprawy.
Uprzednie porozumienia cenowe (APA)
W zakresie uprzednich porozumień (APA), projektowana ustawa przewiduje zmniejszenie wymogów dokumentacyjnych w stosunku do wybranych rodzajów transakcji, które cechują się ograniczonym poziomem ryzyka zmniejszenia dochodu podatkowego, jak również obniżenie opłat administracyjnych dla transakcji objętych procedurą uproszczoną. Ponadto ustawa wprowadzić ma możliwość przeniesienia składanych wniosków przez podatników w ramach obecnie obowiązującej procedury do procedury uproszczonej oraz wprowadzić możliwość przeniesienia wniosków składanych w ramach procedury uproszczonej do procedury wynikającej z obecnie obowiązujących przepisów.
Planowy termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów
Planowany termin przedłożenia projektu przez Rząd określony został na drugi kwartał 2019 roku.
Podstawa:
Może Ci się spodobać
Przewidywania przyszłości ciąg dalszy - tym razem CIT
20
czerwiec
2022