Coraz szersza definicja kwalifikowanego korzystającego – problemem dla międzynarodowych grup kapitałowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 10 wrzesień 2019
Dyrektywa Rady UE zobowiązuje do raportowania uzgodnień stanowiących schematy podatkowe, które występują w aspekcie transgranicznym, tj. stosowane są pomiędzy podmiotami mającymi siedzibę w różnych krajach. Nasz ustawodawca, wprowadzając przepisy o MDR, postanowił rozszerzyć zakres raportowania i obowiązkiem tym obciążył również schematy podatkowe, które występują wyłącznie pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalności w Polsce, tzw. schematy krajowe.
Sam fakt rozszerzenia obowiązku raportowania schematów podatkowych przez podmioty krajowe budził wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na brak takiego obowiązku w Dyrektywie. Ministerstwo Finansów stoi jednak na stanowisku, że nie możemy rezygnować z raportowania uzgodnień powodujących wyciek pieniędzy z budżetu tylko dlatego, że są to schematy krajowe. Problem zaczyna się jednak pogłębiać, a wszystko przez ostatnio opublikowaną przez Dziennik Gazeta Prawna, odpowiedź Ministerstwa Finansów w zakresie interpretacji pojęcia „kwalifikowany korzystający”.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polski podatnik ma obowiązek zaraportować schemat podatkowy krajowy, jeżeli spełni definicję „kwalifikowanego korzystającego”. Wprowadzenie przedmiotowej definicji miało stanowić swego rodzaje ułatwienie dla polskich podatników, dzięki któremu obowiązkiem złożenia informacji o schemacie podatkowym obciążona zostałaby tylko określona grupa podmiotów wskazanych w ustawie. Ujęcie w ordynacji podatkowej definicji „kwalifikowanego korzystającego” miało ograniczyć obowiązek raportowania przez małych przedsiębiorców, dokonujących transakcji o niskich wartościach. Podmiot, który nie spełnia definicji „kwalifikowanego korzystającego” pomimo korzystania ze schematu podatkowego krajowego, nie jest zobowiązany do jego zgłoszenia do Szefa KAS.
Ostatnia wypowiedź Ministerstwa, może jednak spowodować, że obowiązek zgłoszenia schematu będą miały podmioty, które dotychczas nie traktowały siebie jako kwalifikowanego korzystającego.
Dla przypomnienia, kryterium kwalifikowanego korzystającego uważa się za spełnione, jeżeli:
- przychody lub koszty korzystającego, albo wartość aktywów tego podmiotu w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym lub w bieżącym roku obrotowym równowartość 10 mln euro, lub
- udostępniane lub wdrażane uzgodnienie dotyczy rzeczy lub praw o wartości rynkowej przekraczającej równowartość 2,5 mln euro, lub
- korzystający jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT lub art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT z takim podmiotem.
- czy limity kwotowe wskazane w przepisie stosuje się również do podmiotu powiązanego oraz
- co oznacza powiązanie „z takim podmiotem”.
Może Ci się spodobać
Nowe wzory formularzy podatkowych (PIT)
10
listopad
2020