Zmiany w VAT przewidziane w Polskim Ładzie
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 24 listopad 2021
Polski Ład został podpisany przez Prezydenta i opublikowany w Dzienniku Ustaw (Dz.U.2021.2105). Nowelizacja ta przewiduje szereg zmian w podatkach dochodowych i na tym skupia się większość publikacji. Co jednak z podatkiem VAT? Tutaj też ustawodawca przewidział zmiany, jednak nie w takiej pokaźnej ilości jak w pozostałym zakresie. Być może szereg wcześniejszych zmian: Slim VAT 1.0., zmiany rozporządzenia JPK, implementacja e-commerce, Slim VAT 2.0., KSeF oraz zapowiedź prac nad Slim VAT 3.0 powstrzymała wodze fantazji Ministerstwa. Zmiany w VAT przewidziane w Polskim Ładzie, w mojej opinii, należy jednak ocenić pozytywnie. O czym mowa?
I. Opcja dobrowolnego opodatkowania usług finansowych
Po pierwsze od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy świadczący usługi finansowe na rzecz innych podatników zwolnione z VAT, będą mogli zrezygnować z tego zwolnienia.
Przypomnijmy, szeroko pojęte usługi finansowe korzystają ze wolnienie przedmiotowego. Podatnicy będą zatem mogli dobrowolnie opodatkować tego rodzaju usługi, tj. świadczenia wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 oraz 38-41 ustawy o VAT.
Wydaje się zatem, że omawiana regulacja kierowana jest do małej grupy podmiotów takich jak banki, czy instytucje finansowe. Nic bardziej mylnego.
W obecnej rzeczywistości gospodarczej niejednokrotnie (w szczególności wśród podmiotów powiązanych) przedsiębiorcy udzielają sobie pożyczek, a nawet gwarancji lub poręczeń. Z tego tytułu może się zatem okazać, że część z tych podmiotów zmuszona będzie/jest do stosowania przepisów o proporcji albowiem w części będą wykonywać świadczenia zwolnione a w części opodatkowane i tym samym koniecznym jest określenie odpowiedniej części kwot podatku naliczonego, w stosunku do którego przysługuje lub nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia. Co zrobić aby uniknąć omawianej proporcji? Tutaj z pomocą przychodzi Polski Ład i dobrowolne opodatkowanie tego rodzaju transakcji.
Aby jednak skorzystać z omawianego rozwiązania musimy spełnić dwa warunki, tj.: (i) być zarejestrowanym jako czynny podatnika VAT oraz (ii) złożyć w urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o wyborze opcji opodatkowania. Przy tym wspomniane zawiadomienie powinnyśmy złożyć przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym zamierzamy zrezygnować ze zwolnienia i opodatkować usługi finansowe.
Rozwiązanie wydaje się więc atrakcyjne. Pamiętać jednak należy, że podatnik, który wybrał opcję opodatkowania może powrócić do zwolnienia z podatku nie wcześniej niż po upływie 2 lat (konieczne będzie złożenie odpowiedniego zawiadomienia w urzędzie skarbowym). Natomiast, ponowny wybór opcji opodatkowania będzie możliwy nie wcześniej niż po upływie 2 lat, licząc od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik ponownie wybrał zwolnienie z podatku.
II. Grupy VAT
Po drugie, od lipca 2022 r. polscy przedsiębiorcy, tj. mający siedzibę i wykonujący działalność na terytorium Polski (niebędący osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą) będą mogli tworzyć Grupy VAT i tym samym w stosunkach zewnętrznych – dzięki ustanowieniu przedstawiciela grupy – będą mogli wspólnie występować jako jeden podatnik VAT, zaś wszelkie dostawy i usługi świadczone pomiędzy członkami grupy będą neutralne podatkowo.
Precyzując, Grupa VAT to grupa podmiotów powiązana: finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.
Przy tym:
- o powiązaniu finansowym możemy mówić, jeśli jeden z podatników posiada bezpośrednio ponad 50 udziałów w kapitale zakładowym pozostałych podmiotów,
- o powiązaniu ekonomicznym możemy mówić, gdy przedmiot działalności członków ma taki sam charakter lub działalności te się uzupełniają i są współzależne, albo też jeden z członków grupy prowadzi działalność z której w całości lub w dużej mierze korzystają pozostali członkowie,
- natomiast o powiązaniu organizacyjnym możemy mówić, jeżeli prawnie lub faktycznie, bezpośrednio lub pośrednio podmioty te znajdują się pod wspólnym kierownictwem lub organizują swoje działania całkowicie lub częściowo w porozumieniu.