#VAT Po wyroku TSUE
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 7 kwiecień 2022
#VAT Po wyroku TSUE w sprawie braku zgodności z prawem unijnym części przepisów dotyczących #ulginazledlugi (C-335/19) wśród orzeczeń pojawiają się stanowiska o możliwości zastosowania ulgi nawet jeśli upłynął okres 2 (obecnie 3) lat.
Co jednak istotne nie wynika to z poparcia tez o braku zgodności ww. terminu z prawem unijnym (takie tezy się pojawiały), lecz z założenia, że chodź termin ten jest "rozsądny" i nie zaburza systemu VAT (zgodnie z drugą linią orzeczniczą) to, ten nie mógł być zastosowany, od końca roku w którym wystawiono faktury! Podatnik nie mógł bowiem skorzystać z ulgi w zakreślonym przez ustawodawcę dwuletnim terminie, ponieważ uniemożliwiały, bądź znacznie utrudniały to, przepisy krajowe sprzeczne z prawem Unii.
W takim kierunku poszedł WSA w Gdańsku w jednym z ostatnich wyroków z 15 lutego 2022 r., I SA/Gd 1240/21
Nie wiem jak Wy uważacie, ale w mojej ocenie niezwykle istotne orzeczenie.
Na moment, w którym skorzystanie z ulgi powinno było nastąpić - w okresach uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności - obowiązywały sprzeczne z art. 90 ust. 1 Dyrektywy 112, warunki wynikające z art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT, które dotyczyły dłużnika. Skarżący natomiast, działał w zgodzie z literalnym brzmieniem przepisów art. 89a ustawy o VAT, pozostając w uzasadnionym przeświadczeniu, potwierdzonym przez organ podatkowy, że w jego przypadku zastosowanie ulgi nie jest możliwe.
W ocenie Sądu, skoro skorzystanie z ulgi w terminie dwóch lat od końca roku, w którym wystawiono faktury dokumentujące wierzytelność nieściągalną, było niemożliwe lub znacząco utrudnione, z powodu błędnej implementacji przepisów Dyrektywy VAT, które to przepisy zakwestionował TSUE w wyroku C-335/19 - termin ten w tej konkretnej sprawie powinien zostać pominięty.