Sprzedaż konsumencka towarów na terytorium UE
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 19 maj 2021
Sprzedaż konsumencka towarów na terytorium UE – ważne zmiany pomijane przez Ministerstwo Finansów
Od 1 lipca 2021 roku wchodzi w życie ważny pakiet zmian w handlu elektronicznym i sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w innych krajach członkowskich – tzw. pakiet e-commerce.
Ministerstwo Finansów „reklamuje” te zmiany jako pakiet uszczelnienia VAT w sektorze e-handlu i przyjęcie unijnych rozwiązań ułatwiających rozliczenia VAT w „jednym okienku”.
Na czym jednak polega ów uszczelnienie i czy rzeczywiście pakiet przewiduje same ułatwienia?
W mojej ocenie resort milczy w kwestii dosyć istotnych zmian dla podatników związanych z określeniem miejsca dostawy i tym samym identyfikacji kraju opodatkowania dostawy.
- O czym mówi MF – punkt kompleksowej obsługi (One Stop Shop)
- Co zostało przemilczane – problemy z ustaleniem miejsca opodatkowania dostawy
- limit ten dotyczy wyłącznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO), a więc sprzedaży towarów, które zostały wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, a nie towarów importowanych z krajów trzecich,
- limit ten dotyczy całościowej sprzedaży do wszystkich krajów UE, a zatem nie patrzymy jednostkowo na sprzedaż do danego kraju, ale sumarycznie na całkowitą wartość WSTO,
- limit ten dotyczy również wewnątrzwspólnotowego świadczenia na rzecz konsumentów usług telekomunikacyjnych, nadawczych i świadczonych drogą elektroniczną.
- Konieczne objaśnienia
Może Ci się spodobać
Wydatki na paliwo w ryczałcie
24
wrzesień
2020
Nowy ład - skutki w podatkach
24
maj
2021
Kluczowy akt wykonawczy w sprawie cen transferowych
29
styczeń
2019