Spółka z o.o. opodatkowana CIT estońskim – udoskonalona wersja przewidziana Nowym Ładem
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 22 luty 2022
Jeżeli szukać w Nowym Ładzie rozwiązań korzystnych dla biznesu, to na pewno w regulacjach dot. „ryczałtu od dochodów spółek” (dalej: Ryczałt). O ile pierwsza wersja (obowiązująca w 2021 r.), okazała się „mało atrakcyjna” dla biznesu (ileż innych określeń przychodzi mi na myśl!), o tyle jej „udoskonalona” wersja przewidziana Nowym Ładem, robi – przynajmniej na mnie – spore wrażenie.
Pomimo tego, że od stycznia 2022 r. Ryczałtem opodatkowane mogą być także spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, to jednak wybór spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wydaje się tutaj najkorzystniejszy. Ta forma prawna pozwala bowiem na ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki – w przypadku jej niewypłacalności, wierzyciel nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń z majątków udziałowców. Należy jednak pamiętać, że ochrona ta nie rozciąga się na członków zarządu; Kodeks spółek handlowych (a także Ordynacja podatkowa), przewidują przypadki, kiedy osoby pełniące funkcje zarządcze, będą odpowiadać za zobowiązania spółki.
Jednocześnie, efektywne stopa opodatkowania w przypadku spółki, która złoży zawiadomienie o wyborze Ryczałtu, jest zdecydowanie niższa aniżeli w przypadku „tradycyjnej” spółki z o.o.
Zgodnie z art. 28o ust. 1 Ustawy CIT, Ryczałt wynosi – na poziomie Spółki:
- 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego pro wadzenie działalności;
- 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
- 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo
- 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
- osiągnął mniej niż 50% przychodów (z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług), m.in. z wierzytelności, z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, czy z transakcji z podmiotami powiązanymi - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
- Zatrudnia przez co najmniej 300 dni w roku (82% dni w roku) co najmniej trzy osoby (inne niż udziałowcy/akcjonariusze) na umowę o pracę, w przeliczeniu na pełne etaty (ustawodawca dopuszcza w tym miejscu także umowy zlecenia)
- Udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne;
- Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną
- nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR
- złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem
Może Ci się spodobać
Doradca nie odliczy wydatku na licencję pilota
13
październik
2021