Przygotuj się do nowego JPK: nowe oznaczenia procedur sprzedaży TT_D oraz TT_WNT
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 3 sierpień 2020
W ramach nowej struktury JPK_VAT, w części ewidencyjnej sprzedaży podatnicy oznaczać będą rodzaj transakcji i stosowane procedury (zasady) opodatkowania. Oznaczeniami takimi objęte zostały m.in. transakcje trójstronne uproszczone.
I. Transakcja trójstronna
Transakcje te są związane z przyjęciem przez ustawodawcę fikcji prawnej dotyczącej tzw. dostaw łańcuchowych, tj. tych, w których uczestniczy kilka pomiotów a towar jest faktycznie wysyłany lub transportowany jedynie pomiędzy pierwszym podmiotem w kolejności a ostatnim. Wówczas ustawa o VAT przyjmuje, iż dostawy towarów dokonał w rzeczywistości każdy z podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, w tym każdy z pośredników:
„W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.”
Nie wgłębiając się w specyfikę określenia miejsca świadczenia i identyfikacji tzw. dostawy ruchomej oraz nieruchomej w oparciu o warunki handlowe (w tym incoterms) na jakich odbywają się poszczególne transakcje, ustawodawca przewidział również uproszczony sposób rozliczenia transakcji łańcuchowej, w której uczestniczą trzy podmioty.
I tak, z wewnątrzwspólnotową transakcją trójstronną mamy do czynienia wówczas, gdy spełnione łącznie następujące warunki:
- trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,
- przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.