Przygotuj się do nowego JPK: nowe oznaczenia dokumentów zakupu
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 17 czerwiec 2020
Zgodnie z założeniami dotyczącymi nowej struktury JPK_VAT, w części ewidencyjnej odzwierciedlającej poszczególne zapisy rejestru VAT konieczne będzie odpowiednie oznaczenie dokumentów księgowych.
Ostatnio pisałem o dokumentach sprzedażowych Więcej>>>
Przyszedł czas na krótką wzmiankę o odpowiednim oznaczeniu dokumentów zakupowych. I tak, w części ewidencyjnej zakupów, dla celów JPK zastosujemy następujące oznaczenia:
- „MK”
- „VAT_RR”
- „WEW”.
I. „MK”
Oznaczenie „MK” dotyczy księgowania faktury wystawionej przez podatnika (dostawcę lub usługodawcę) rozliczającego się metodą kasową. Faktury te będą zatem zawierały stosowną adnotację: „metoda kasowa”. Dla przypomnienia, uprawnionym do ich stosowania jest tzw. mały podatnik (co do zasady podatnik, u którego wartość sprzedaży brutto nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro (wyrażonej w złotych, w zaokrągleniu do 1 000 zł), który w odpowiednim terminie zawiadomi Naczelnika Urzędu Skarbowego o stosowaniu tej metody. Jednocześnie, metoda ta polega na szczególnym rozliczeniu podatku VAT naliczonego oraz VAT należnego. Podatek jest bowiem wykazywany przez sprzedawcę i odliczany przez nabywcę dopiero w momencie zapłaty. Zatem księgując tego rodzaju fakturę zakupową, co do zasady w okresie w którym dokonaliśmy płatności (lub jej odpowiedniej części), na potrzeby JPK konieczne będzie oznaczenie jej symbolem „MK”, który będzie stanowił dla urzędu skarbowego jasną i czytelną informację o dokonaniu zapłaty i powstaniu prawa do odliczenia.II. ”VAT_RR”
Oznaczenie „VAT_RR” dotyczy natomiast nabycia towarów (produktów rolnych własnej produkcji) lub usług (rolniczych) od rolnika ryczałtowego (np. owoce, ryby, mięso ze świń, choinki, czy też usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt lub wynajem maszyn rolniczych). W tym wypadku identyfikacja faktury koniecznej do oznaczenia ww. symbolem również będzie ułatwiona, albowiem faktura taka powinna zawierać adnotację: „Faktura VAT RR” oraz oświadczenie dostawcy produktów rolnych o treści: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT”.III. ”WEW”
Ostatnim z oznaczeń jest symbol „WEW”. Podobnie jak przy dokumentach sprzedażowych, znacznik ten obejmuje wszelkiego rodzaju dokumenty wewnętrzne, a zatem dokumentację zdarzeń wpływających na podatek VAT naliczony, niemniej nie wynikających z faktur zakupu. Wśród takich zdarzeń wymienić można m.in.: korektę roczną dotyczącą wyrównania poziomu rzeczywistego proporcj, czy też korektę dotycząca środków trwałych (np. zmiany przeznaczenia pojazdów samochodowych lub wycofania środka trwałego z prowadzonej działalności).Może Ci się spodobać
"Polski Ład" PiS: innowacyjne firmy odliczą więcej wydatków
19
październik
2021
Prawa autorskie – 50% koszty nie dla każdego
15
wrzesień
2020