#PCC #CesjaWierzytelności
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 26 kwiecień 2022
Umowa przelewu wierzytelności nie podlega podatkowi PCC, chyba, że przyjmie ona formę prawną którejkolwiek z umów cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (np. umowę sprzedaży).
Z art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności przenosi wierzytelność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Oznacza to, że podstawą umowy cesji, może być np. umowa sprzedaży, a więc umowa wprost wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych PCC. Może być nią także inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności, której ustawodawca nie umieścił w tym katalogu (np. umowa darowizny).
Tym samym, dopóki umowa przelewu wierzytelności nie przybiera postaci żadnej z czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, dopóty powyższa umowa przelewu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie mieści się ona bowiem w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2022 r., sygn. akt: 0111-KDIB2-2.4014.4.2022.3.PB.
Może Ci się spodobać
"Polski Ład" PiS może zagrozić prywatności Polaków
4
październik
2021
Obligatoryjne #MPP do 2025 rok
24
luty
2022