Opodatkowanie transakcji z Wielką Brytanią po 1 stycznia 2021r.
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 4 styczeń 2021
Opodatkowanie transakcji z Wielką Brytanią po 1 stycznia 2021r.
31 grudnia 2020 r. był ostatnim dniem funkcjonowania okresu przejściowego procedury Brexit. Oznacza to, że z wejściem w Nowy Rok Wielka Brytania jest traktowana pod kątem podatkowym jako państwo trzecie. W konsekwencji, zmieniają się całkowicie zasady opodatkowania transakcji realizowanch z podmiotami brytyjskimi. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znajdzie się bowiem poza jednolitym rynkiem i unią celną UE i przestanie być związana unijnym prawem.
W związku z wprowadzeniem nowych zasad opodatkowania przepływu towarów i usług pomiędzy Polską i Wielką Brytania poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najważniejszych zmian.
Należności celne
Z dniem 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania (za wyjątkiem Irlandii Północnej) przestała uczestniczyć w unii celnej UE. W związku z tym, do wszystkich towarów wprowadzanych na obszar celny UE z Wielkiej Brytanii lub wywożonych z tego obszaru celnego do Wielkiej Brytanii będą miały zastosowanie formalności celne, tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku obrotu towarowego z krajami trzecimi.
Niemniej jednak, na mocy zawartego z końcem ubiegłego roku porozumienia, handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal odbywał się będzie bez ceł, kwot ilościowych i innych barier handlowych. Wprowadzono bowiem prawo do traktowania towarów na podstawie reguł preferencyjnych dla towarów pochodzących z obszaru brytyjskiego i unijnego poprzez ustalenie wartości cła w wysokości 0%.
Brak faktycznych ceł nie oznacza jednak braku granicy celnej. Podatnicy w dalszym ciągu będą musieli dopełnić określonych formalności związanych z transportem towarów poza granice UE. W praktyce takie zmiany oznaczają zwiększenie obciążeń administracyjnych podmiotów handlujących z podmiotami brytyjskimi. W konsekwencji podatnicy powinni być przygotowani na znaczące zmiany w zakresie wymogów administracyjnych oraz wprowadzenie dodatkowych formalności i procedur celnych (jak na przykład udowodnienie unijnego pochodzenia eksportowanych towarów).
Podatek od towarów i usług
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania utraci status państwa członkowskiego. Dla potrzeb rozliczenia VAT transakcji pomiędzy Polską Wielką Brytanią nie będą zatem miały miejsca takie transakcje, jak wewnątrzwspólnotowa dostawa oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz sprzedaż wysyłkowa. W ramach rozliczeń podatkowych takie transakcje zostaną zastąpione przez eksport i import towarów. Tym samym transakcje takie będą musiały być raportowane organom celnym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem pozostaną dostawy realizowane do Irlandii Północnej, która nadal będzie traktowana jako część rynku wspólnego Unii.
Na marginesie wskazujemy, że taka zmiana sposobu rozliczania transakcji odniesie skutek także w stosunku do transakcji łańcuchowych. Dla tych transakcji przewidziana jest bowiem zarówno procedura uproszczona rozliczania VAT jak i (na skutek wprowadzenia pakietu Quick fix) odmienne zasady opodatkowania dla transakcji z udziałem krajów trzecich oraz krajów UE. Tym samym, nawet podatnicy, który nie prowadzą bezpośrednio handlu z podmiotami brytyjskimi, ale uczestniczą w łańcuchu dostaw powinni dokładnie prześledzić szczegóły transakcji na wszelkich szczeblach jej organizacji, aby wyeliminować ryzyko błędnego rozliczenia VAT oraz narażenia się na kontrolę podatkową.
Podatki dochodowe
Zasadniczą kwestią, która ulegnie zmianie z dniem 1 stycznia 2021 w podatkach dochodowych będzie brak możliwości zastosowania dyrektyw w zakresie podatków dochodowych, które mają na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych oraz zapewnienie neutralności operacji restrukturyzacyjnych w ujęciu transgranicznym na jednolitym rynku tj.:
- dyrektywy Rady 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich (tzw. dyrektywa IR) oraz
- dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (tzw. dyrektywa PS),
Może Ci się spodobać
Kalkulator Polski Ład 2.0
30
czerwiec
2022
#CITEstoński #InterpretacjaPozytywna
17
maj
2022
Obrót kryptowalutami po nowemu – czyli zmiany w opodatkowaniu
6
wrzesień
2018