Odliczenie VAT u nabywcy
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 23 lipiec 2021
Odliczenie VAT u nabywcy jedynie w przypadku otrzymania faktury z wykazanym podatkiem.
Zgodnie z dzisiejszą opinią Rzecznika Generalnego TSUE w brytyjskiej sprawie C 156/20 (Zipvit Ltd) warunkiem prawa do odliczenia podatku naliczonego w świetle dyrektywy VAT jest wykonanie świadczenia i posiadanie faktury, która dokumentuje przeniesienie ciężaru VAT. Niemożliwe jest więc odliczenie podatku naliczonego bez posiadania faktury, na której odrębnie wykazano VAT.
Przedmiotowy wyrok dotyczył podatnika brytyjskiego dokonującego nabycia błędnie zwolnionych z VAT usług pocztowych. Po wykryciu nieprawidłowości podatnik wystąpił z żądaniem odliczenia podatku naliczonego. Kwoty te zostały obliczone w oparciu o założenie, że ceny faktycznie zapłacone tytułem świadczenia usług należy traktować jako zawierające VAT.
Zgodnie natomiast ze stanowiskiem TSUE, zarówno z brzmienia dyrektywy VAT, jak i z orzecznictwa Trybunału wynika, że warunkiem prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonej wysokości jest również to, aby świadczeniobiorca posiadał w którymś momencie fakturę, na której odrębnie wykazano przeniesiony ciężar VAT w tej wysokości. Ponieważ w niniejszej sprawie nigdy nie miało to miejsca, już z tego względu prawo skarżącej do odliczenia podatku naliczonego jest wykluczone. Świadczeniobiorca, który przed upływem cywilnoprawnego okresu przedawnienia nie postarał się o uzyskanie odpowiedniej faktury z odrębnie wykazanym VAT, bez takiej faktury nie może się więc domagać wobec administracji podatkowej odliczenia podatku naliczonego.