Niebezpieczne zmiany dla osób inwestujących w nieruchomości
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 7 październik 2021
Przyjęta właśnie przez Sejm ustawa nowelizująca m.in. przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach pakietu zmian zwanych „Polskim Ładem” przewiduje niekorzystne regulacje dla osób inwestujących w nieruchomości, w tym zajmujących się najmem prywatnym.
I. Najem prywatny bez kosztów
Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami osoba posiadająca w swym majątku nieruchomości i zajmująca się tzw. najmem prywatnym ma do wyboru różne formy opodatkowania tego rodzaju działalności.
Co do zasady mówimy bowiem o wyborze pomiędzy skalą (17/32 %) a zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, który do kwoty przychodów w wysokości 100 tys. zł wynosi 8,5%, a od nadwyżki ponad tą kwotę 12,5%.
Analizując zatem wybór formy opodatkowania inwestor może przeanalizować korzystniejszą dla siebie, a ponosząc znaczące koszty adaptacji lokalu dla celów najmu (np. materiałów budowlanych i usług remontowych) lub też mając możliwość zastosowania tzw. przyśpieszonej (10letniej) amortyzacji lokalu używanego, co do zasady wybierze opodatkowanie skalą. Taka forma opodatkowania pozwoli mu bowiem na odpowiednie rozliczenie kosztów uzyskania przychodów z najmu i realnie może przyczynić się do ograniczenia podatku do zapłaty.
Przewidziane w „Polskim Ładzie” zmiany pozbawią podatników ww. wyboru. Najem prywatny będzie bowiem opodatkowany wyłącznie ryczałtem, a co za tym idzie nie będzie możliwości rozliczenia kosztów podatkowych.
II. Działalność bez amortyzacji
Podobne, niekorzystne zmiany mają dotyczyć najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.
W takim przypadku wciąż możliwy będzie wybór formy opodatkowania i to pomiędzy skalą, podatkiem liniowym oraz ryczałtem, niemniej amortyzacja nie będzie możliwa. Oznacza to możliwość rozliczenia kosztów bieżących (np. czynszu administracyjnego, mediów, ubezpieczenia), jednak utratę prawa do rozliczenia największego z nich - kosztu zakupu, względnie ulepszenia nieruchomości.
Zmiany te miały obowiązywać już od przyszłego roku, niemniej Sejm przyjął poprawkę zgodnie z którą przepisy zaczną obowiązywać od stycznia 2023 roku.
Wciąż jednak nie przewidziano żadnych przepisów przejściowych.
Może Ci się spodobać
Kalendarium zmian w VAT 2019/2020 r.
23
lipiec
2019
LTCA dla Biur Rachunkowych
20
sierpień
2022