Kolejny absurd organów podatkowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 19 wrzesień 2022
Czy będąc członkiem zarządu spółki kapitałowej:
✔możesz prowadzić działalność gospodarczą?
✔możesz wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?
✔możesz świadczyć usługi dla „swojej” spółki?
❗Odpowiedź wydaje się oczywista – TAK❗
👉 Niestety organy podatkowe mają w tej materii inne zdanie…
📍W dzisiejszym wydaniu DGP opisywana jest ABSURDALNA sprawa naszego Klienta, któremu KIS odmówił wydania interpretacji indywidualnej, twierdząc że jeżeli świadczy on usługi ze swojej działalności na rzecz spółki, której jest prezesem (nie udziałowcem, żeby było jasne), to możemy mieć do czynienia z obejściem prawa podatkowego….
📍Dyrektor KIS powołał się na przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania i ocenił, iż mamy tutaj do czynienia ze sztucznym wydzieleniem usług, które powinny być wykonywane w ramach funkcji prezesa i jest to obejście prawa (nie wdając się w szczegóły – czy prezes musi świadczyć np. usługi szkoleniowe? Nie wydaje mi się…)
📍Jakie może to wywołać skutki? Otóż według organu, wszystkie czynności naszego przedsiębiorcy powinny być traktowane jako wynagrodzenie prezesa i opodatkowane według skali podatkowej (17% i 32%) a nie ryczałtem (15% i 8,5%).
Oczywiście będziemy walczyć z tym absurdem i mam przeczucie (graniczące z pewnością), że wygramy
❗A nie jest to odosobniony przypadek, bo przecież takich członków zarządu, którzy prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą mamy w Polsce dziesiątki tysięcy…
👉 Końcowo, zwróćcie uwagę na ostatnie poczynania fiskusa, który nie tylko hurtowo odmawia wydawania interpretacji, ale też interpretuje przepisy w sposób nadmiernie profiskalny i beznamiętnie powołuje się na klauzulę obejścia prawa podatkowego, która z założenia ma na celu walkę z agresywną (i niedozwoloną) optymalizacją podatkową, a w rękach fiskusa zaczyna być narzędziem do utrudniania prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców
👉 Link do artykułu
#LTCA #akademiaLTCA #LTCALegal #podatki #interpretacja #absurdy #klauzulaobejsciaprawa #przyjaznepanstwo
Może Ci się spodobać
Premier zapowiada kolejne zmiany w podatkach
29
wrzesień
2020
„Zwolnienie dywidendowe” a spółki komandytowe
19
kwiecień
2022
Dokumentacja cen transferowych
27
lipiec
2020