Kolejne ciekawe pytanie z naszych webinarów
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 18 luty 2022
Jaka jest właściwa stawka ryczałtu dla otrzymywanych zwrotów kosztów i dotacji i czy jest możliwe zwolnienie dotacji z podatku również w przypadku ryczałtu do przychodów ewidencjonowanych
Na wstępie, należy wskazać, że podstawową stawką ryczałtu dla otrzymywanych zwrotów i dotacji powinna być stawka 3%.
Zgodnie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 PIT.
Tymczasem w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 PIT przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty (nie dotyczy kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa) i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na ewentualne ryzyko uznania przez organy podatkowe, że stawką właściwą będzie taka stawka jaką stosujemy dla czynności wykonywanych w ramach ryczałtu.
Takie podejście odnośnie zwrotu kosztów znajdziemy m.in. w interpretacji z dnia 9 października 2018 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.434.2018.1.EC).
W konsekwencji, w przypadku dotacji i zwrotu kosztów, stosujemy, co do zasady, stawkę 3%, natomiast w każdym przypadku musimy oceniać indywidualnie, czy otrzymane świadczenia są ściśle związane z usługą (stanowią element kalkulacyjny wynagrodzenia) i wtedy powinny być opodatkowane stawką właściwą dla usługi, czy też można je traktować w oderwaniu od usługi i wówczas zastosować stawkę 3 %. Sytuacja ta dotyczy w szczególności zwrotu kosztów, ale może znaleźć zastosowanie również do dotacji.
W odniesieniu do zwolnień dla dotacji, należy wskazać, że część dotacji będzie podlegała zwolnieniu również w przypadku ryczałtu. W tym zakresie możemy wskazać m.in.:
dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w związku z COVID. W tym przypadku stosuje się przepisy art. 15zze(4) ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842). Jak zaś stanowi art. 15zze(4) ust. 15 tej ustawy, przychód z tytułu udzielonej dotacji nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze środków pochodzących z Funduszu Pracy, o której mowa w art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Art. 21 ust. 1 pkt 121 PIT w zw. z art. 10 ustawy o ryczałcie )
wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów; (Art. 21 ust. 1 pkt 114 PIT w zw. z art. 10 ustawy o ryczałcie)
dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, (Art. 21 ust. 1 pkt 129 PIT w zw. z art. 10 ustawy o ryczałcie)
W tym ostatnim zakresie, należy jednak pamiętać o art. 21 ust. 36 PIT, zgodnie z którym, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.
O braku możliwości zwolnienia dotacji, zgodnie z art. 21 ust. 36 PIT wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 7 kwietnia 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.986.2020.3.AP).
Podsumowując, część dotacji będzie podlegała zwolnieniu z podatku również w przypadku wyboru formuły ryczałtowej. Niemniej jednak, rozpatrując ewentualne zwolnienia od podatku zryczałtowanego w przypadku dotacji, powinniśmy każdorazowo zweryfikować przepisy ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami ustawy o ryczałcie, jak również zwracać uwagę na szereg wyłączeń które znajdują się w ww. przepisach.
Może Ci się spodobać
Więcej czasu na złożenie sprawozdań finansowych
31
marzec
2021
Delegacje - śniadanie w hotelu a zmniejszone diety
5
marzec
2018
Nie tylko osoba fizyczna może prowadzić blog
23
wrzesień
2021