Jak uzyskać uprzednie porozumienie cenowe
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 19 październik 2022
Praktyka pokazuje, że ustawodawca stale rozszerza przepisy w zakresie cen transferowych, a zatem wynikające z nich obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze podatników.
Co zrobić, by sprostać wymaganiom w zakresie cen transferowych? W jaki sposób skutecznie zredukować ryzyko związane z kwestionowaniem przez organy podatkowe metodologii przyjętej przy rozliczaniu transakcji jako niezgodnej z zasadą ceny rynkowej?
Krótko mówiąc, warto sięgnąć po narzędzie jakim jest APA (uprzednie porozumienie cenowe), które przybierając formę decyzji Szefa KAS potwierdza rynkowość warunków transakcji realizowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi, a zatem daje podmiotowi gwarancję, że organy podatkowe nie będą kwestionowały rynkowości cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi, o ile oczywiście podatnik nie będzie realizował transakcji na innych warunkach niż zawarte w porozumieniu APA.
Okres ochronny trwa aż pięć lat podatkowych od czasu złożenia wniosku, z możliwością odnowienia porozumienia na kolejne lata.
Z danych statystycznych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że popularność porozumień APA stale wzrasta. W 2021 roku Szef KAS wydał rekordową liczbę decyzji, bo aż 101 porozumień. W tym roku, według danych na dzień 30 czerwca 2022 roku, wydano już 43 decyzje APA.
Czytaj więcej