Gorące dni nowego roku dla cen transferowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 4 styczeń 2019
Rozporządzenia w Dzienniku Ustaw
Pierwsze dni nowego roku niosą za sobą wiele nowych informacji w zakresie zmian dotyczących cen transferowych. W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano akty wykonawcze do wchodzących w życie 1 stycznia 2019 r. nowych przepisów o cenach transferowych. Zmiany w zakresie zagadnień określonych w rozporządzeniach są zatem już pewne. Warto przypomnieć, że w Dzienniku Ustaw znajdują się już między innymi rozporządzenia dotyczące informacji o cenach transferowych i zakresu dokumentacji cen transferowych.
Safe harbour
Ponadto w Monitorze Polski opublikowano Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Obwieszczenie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.
W obwieszczeniu został wskazany rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży dla potrzeb transakcji pożyczek, kredytów lub emisji obligacji zawieranych między podmiotami powiązanymi. Zastosowanie oprocentowania wskazanego w obwieszczeniu jest jednym z warunków skorzystania z uproszczenia typu safe harbour. Zgodnie z obwieszczenie, aby spełnić ten warunek, marża powinna wynosić 2%. W przypadku gdy wartość bazowej stopy procentowej jest mniejsza od zera marża będzie stanowić sumę wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej i wartości 2%. Należy mieć na uwadze, że marża wskazana w obwieszczeniu jest marżą maksymalną dla pożyczkobiorcy i minimalną dla pożyczkodawcy.
Na stronie MF informującej o zmianach zostało ponadto wskazane, że rodzaj bazowej stopy procentowej i wysokość marży ogłaszane w obwieszczeniu mają zastosowanie tylko i wyłącznie do transakcji zawieranych między podmiotami powiązanymi, które decyzją podatnika zostają włączone do reżimu uproszczenia typu safe harbour. Uproszczenie zwarte w tym przepisie ma bowiem charakter opt-in, tzn. podmiot powiązany może z niego skorzystać, ale nie jest do tego zobowiązany.
Zgodnie z uzasadnieniem do obwieszczenia, w przypadku nieskorzystania przez podatnika z nowego uprawnienia, czy to w wyniku niespełnienia jego warunków, czy to w wyniku decyzji podatnika – będą miały zastosowanie ogólne zasady weryfikacji rynkowej wysokości oprocentowania – zarówno przez podatnika (dokumentacja podatkowa, której integralną częścią będzie prawidłowo przeprowadzona analiza cen transferowych wraz z analizą porównawczą lub opisem zgodności), jak i organy podatkowe.
Rodzaje bazowej stopy procentowej i wysokość marży podane w obwieszczeniu, zdaniem Ministerstwa Finansów, nie mogą stanowić punktu odniesienia czy też rodzaju standardu/normy ani dla podatnika ani dla organu podatkowego.
Podstawa:
https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/obwieszczenie-w-sprawie-ogloszenia-rodzaju-bazowej-stopy-procentowej-i-marzy-dla-potrzeb-cen-transferowych/
https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/rozporzadzenia-wykonawcze-do-przepisow-o-cenach-transferowych/
Może Ci się spodobać
Brak wpisu do BDO czasami bez kary
22
grudzień
2020
PIT za 2020 r. – nowe wzory formularzy
5
styczeń
2021