#CITEstoński
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 1 wrzesień 2022
Wiecie jakie hocki klocki pojawiają się w interpretacjach KIS w kontekście wypłat przez spółkę przekształconą (opodatkowaną CIT) zatrzymanego zysku, wypracowanego w okresie, kiedy taka spółka CITowcem nie była?
A tu, taki cukierek – Spółka przekształcona dodatkowo wybierze opodatkowanie CIT estońskim (bo może). Kwota niewypłaconych dotychczas udziałów w zysku widnieć będzie po stronie zobowiązań jako zobowiązanie w stosunku do wspólników spółki przekształcanej (transparentnej podatkowo).
Czy zatem wypłata z tytułu zobowiązania (niewypłaconego udział w zysku, dokonana przez Spółkę Przekształconą, po objęciu Spółki Przekształconej opodatkowaniem w ramach CIT estońskiego), będzie wiązać się z opodatkowaniem tych wypłat opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek?
Nie. Oczywiście, że nie I potwierdził to DKIS w interpretacji z dnia 22/08/2022 r., znak sprawy: 0111-KDIB2-1.4010.148.2022.2.MKU.
Organ uznał, że wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem.
Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku.
Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.
Może Ci się spodobać
Resort Finansów zrezygnował z uproszczonych porozumień cenowych
6
sierpień
2019
MF: Jest jeszcze trochę czasu na rejestrację w systemie OSS
23
lipiec
2021