CIT - TP praktyczny przewodnik - zasady wypełniania formularza
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 20 wrzesień 2018
Nowelizacja przepisów z zakresu cen transferowych, która weszła w życie od 1 stycznia 2017 roku, nałożyła na podatników dodatkowe obowiązki związane z raportowaniem dotyczącym cen transferowych. Jednym z takich obowiązków jest konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym formularza CIT/PIT- TP.
Głównym celem raportów, jest pozyskanie przez organy podatkowe, kompleksowych informacji dotyczących skali oraz rodzaju transakcji wewnątrzgrupowych, realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, co w przyszłości ma ułatwić przeprowadzanie kontroli z zakresu cen transferowych oraz w szczególności zwiększyć efektywność typowania podmiotów do kontroli.
Pierwsze formularze powinny zostać złożone do 1 października 2018 roku.
Kto jest zobowiązany do złożenia CIT/PIT-TP
Obowiązek złożenia sprawozdania CIT/PIT – TP mają podmioty, które dokonują transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami po¬wiązanymi z zastrzeżeniem, że wartość ich przychodów lub kosztów w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartość 10 mln euro.
W przypadku spółek osobowych, próg 10 mln euro, który obliguje do złożenia sprawozdania, odnosi się do przychodów/kosztów, osiągniętych przez spółkę osobową w roku podatkowym. W imieniu spółki osobowej, sprawozdanie składa wyznaczony wspólnik.
Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą zarówno samodzielnie, jak i w formie spółek osobowych, składa jedno uproszczone sprawozdanie, które uwzględnia całą prowadzoną działalność gospodarczą, niezależnie od formy.
W przypadku prowadzenia działalności w formie zagranicznego zakładu, obowiązek złożenia sprawozdania powstaje w sytuacji, kiedy przychody lub koszty przypisywane do tego zakładu, w danym roku podatkowym, przekroczyły równowartość 10 mln euro.
Dodatkowo, obowiązek złożenia sprawozdania CIT/PIT-TP mają również podmioty, które dokonują zapłaty należności na rzecz podmiotów mających siedzibę w państwach i terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową oraz PGK w odniesieniu do transakcji/zdarzeń dokonywanych pomiędzy PGK, a podmiotami powiązanymi niewchodzącymi w skład PGK.
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu formularza CIT-TP? Zapraszamy do obejrzenia filmu Anny Kubicz - eksperta ds. transfer pricing i compliance, Partnera Kancelarii LTCA.
Może Ci się spodobać
Od najmu kontenerów biurowo-socjalnych nie ma podatku u źródła
6
kwiecień
2022
Jest projekt nowej matrycy VAT!
9
listopad
2018
Plan podatkowy "Polskiego Ładu"
24
wrzesień
2021