Biała lista podatników VAT już od września
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 15 maj 2019
Fiskus ułatwi weryfikację kontrahentów systematyzując informacje o przedsiębiorcach, które obecnie ujęte są w trzech oddzielnych rejestrach VAT. Jednocześnie, od stycznia 2020 roku brak weryfikacji białej listy podatników VAT będzie się wiązał z ryzykiem solidarnej odpowiedzialności za niezapłacony przez kontrahenta podatek VAT oraz ograniczenia odliczenia kosztów podatkowych wynikających z faktur zapłaconych na inne konto, niż ujawnione w zbiorczym wykazie.
Już za niecałe cztery miesiące dostępna będzie długo zapowiadana biała lista podatników VAT, uwzględniająca podstawowe dane o kontrahentach. We wrześniu 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT, mająca na celu ułatwienie podatnikom dochowania należytej staranności przy podjęciu lub kontynuowaniu współpracy z danym kontrahentem. Jednocześnie warto zaznaczyć, że weryfikacja danych o kontrahencie będzie miała swoje skutki nie tylko w VAT, w szczególności w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze sprzedażowej kontrahenta, ale również w podatku dochodowym.
Należyta staranność
Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą sądów administracyjnych, dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT naliczonego niezbędne jest dochowanie należytej staranności przy współpracy z kontrahentem, tak aby wykluczyć udział przedsiębiorcy w procederze wyłudzeń podatku, zwłaszcza dotyczącym obrotu „pustymi fakturami”. Ani ustawa o VAT, ani żadna inna ustawa podatkowa nie definiują pojęcia „należyta staranność”, niemniej liczne tezy orzecznicze oraz wnioski fiskusa z przeprowadzonych postępowań podatkowych znalazły odzwierciedlenie w komunikacie Ministerstwa Finansów, wydanym dopiero 25 kwietnia 2018 r., zatytułowanym „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”.
Zgodnie z powołanym opracowaniem jedną z podstawowych przesłanek branych pod uwagę przy ocenie zachowania podatników, którzy sami nie dokonali oszustwa lub nie mieli świadomości, iż dana transakcja służy oszustwu, jest weryfikacja formalna kontrahenta, obejmująca nie tylko wpis do KRS lub CEiDG, ale również fakt, czy kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Podatnik dbający o prawidłowość rozliczeń VAT i rzetelność prowadzonej ewidencji lub ksiąg powinien zatem regularnie weryfikować swych kontrahentów. Obecnie ma do dyspozycji klika odrębnych rejestrów VAT, udostępnionych na stronie ministerstwa, tj.:
- wykaz czynnych podatników VAT – wyłącznie po wpisaniu NIP przedsiębiorcy,
- wykaz podatników niezarejestrowanych lub wykreślonych (tzw. czarna lista podatników VAT) – po wpisaniu NIP lub pełnej nazwy przedsiębiorcy, oraz
- wykaz podatników przywróconych do rejestru VAT – również po wpisaniu NIP lub pełnej nazwy przedsiębiorcy.
- w przypadku osób fizycznych: imiona i nazwiska, Regon, NIP, PESEL oraz adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej bądź adres głównego miejsca wykonywania działalności (gdy działalność jest prowadzona w kilku miejscach lub na terenie całego kraju).
- w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi: pełna nazwa, Regon, NIP, KRS oraz adres siedziby.
- po pierwsze, pod warunkiem złożenia analogicznego jak opisane powyżej zawiadomienia o zapłacie z pominięciem właściwego rachunku (w terminie trzech dni od daty zlecenia przelewu);
- po drugie, pod warunkiem zapłaty przy wykorzystaniu funkcjonującego od 15 lipca 2018 r. mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment), gdzie kwota podatku przelewana jest na dedykowany rachunek VAT kontrahenta.
Może Ci się spodobać
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – nowe zasady i nowe obowiązki
12
wrzesień
2018
Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych
27
październik
2020
Planowane zmiany w Cenach Transferowych 2019
14
sierpień
2018