Wytyczne OECD w zakresie transakcji finansowych – Cash pooling
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 15 maj 2020
OECD tak jak już informowałam we wcześniejszych wpisach, opublikowała Wytyczne w zakresie transakcji finansowych (dalej: Wytyczne). Każdy z rozdziałów poświęcony został odrębnej transakcji, gdzie szczegółowo uregulowano kwestie transakcji finansowych, tak aby były zgodne z zasadą ceny rynkowej.
Niniejsza publikacja poświęcona jest transakcji cash pooling.
Czym jest cash pooling?
Cash pooling to transakcja, która daje możliwość wzajemnego bilansowania sald rachunków spółek należących do tej samej grupy kapitałowej.
Wytyczne OECD dla transakcji finansowych – cash poolingu
Wytyczne OECD wskazują, że istotne znacznie w ramach transakcji cash pooling ma prawidłowe i w miarę szczegółowe określenie korzyści jakie mogą osiągnąć uczestnicy zarządzania płynnością typu cash pooling.
Zgodnie z Wytycznymi przy ocenie systemu zarządzania należy przeprowadzić dogłębną analizę funkcjonalną oraz pozycje finansową podmiotów, którzy uczestniczą w transakcji. Ponadto w raporcie podkreślone jest, że przy dokonywaniu analizy cash poolingu należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na zasadność przystąpienia do struktury, zalety, wady, potencjalne straty i korzyści wynikające z uczestnictwa w cash poolingu.
Wytyczne odnoszą się również do kwestii kiedy utrzymywany jest stan debetowy i kredytowy. Ważna jest w takim przypadku weryfikacja i zbadanie czy nie należy dokonać recharakteryzacji transakcji na debet bądź pożyczkę. Wytyczne nie odnoszą się do tego, kiedy powinna być dokonana taka recharakteryzacją.
W raporcie poruszone zostały również kwestie wynagrodzenia z tytułu uczestnica w cash poolingu, gdzie podkreślone zostało, iż wynagrodzenie pool leader powinno być uzależnione od rodzaju umowy, wykorzystywanych aktywów, podejmowanego ryzyka czy wykonywanych przez niego działań. W przypadku gdy pool leader pełni tylko i wyłącznie funkcje administracyjne powinien otrzymać wynagrodzenie tylko za sprawowane funkcje administracyjne.
Wytyczne OECD wskazują, iż celem ustalenia rynkowości transakcji należy określić m.in.: jej charakter, ryzyko płynności oraz ryzyko kredytowe oraz alokacje korzyści pomiędzy uczestnikami systemu cash pooling.
Wytyczne OECD nie stanowią powszechnie obowiązującego źródła prawa, aczkolwiek są one pomocne przy ocenie oraz ustalaniu warunków transakcji wewnątrzgrupowych. Zauważalnym jest, iż regulacje te są stopniowo w coraz większym zakresie implementowane do naszych krajowych regulacji.
Publikacja Wytycznych spowodowała, iż wskazówki w niech zawarte będą wykorzystywane przez podatników przy transakcjach finansowych. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż organy kontroli podczas ich weryfikacji będą przeprowadzać dogłębną analizę nie tylko systemu zarządzania płynnością finansową cash pooling ale też innych transakcji finansowych.