Wypłaty dokonywane przez zagraniczny zakład polskiego podatnika, a WHT (interpretacja ogólna)
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 6 maj 2020
Wciąż aktualne są problematyczne zagadnienia związane z podatkiem u źródła. W tym zakresie ostatnio pojawiły się projekty nowych rozporządzeń odraczających nowe zasady poboru podatku u źródła w zakresie wypłat przekraczających wysokość 2 mln zł na rzecz danego kontrahenta, a także interpretacja ogólna dotycząca zagranicznego zakładu polskiego podatnika na rzecz nierezydenta, która jest tematem niniejszego artykułu.
W omawianej interpretacji ogólnej z 15 kwietnia 2020 r. została dokonana analiza wypłat, należności o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT i art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, , dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego podatnika na rzecz podmiotu nieposiadającego siedziby, zarządu lub miejsca zamieszkania w Polsce (nierezydenta).
Ustawy o CIT i PIT nie zawierają przepisów dotyczących wprost sytuacji, gdy takiej wypłaty dokonuje zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta i gdy nabyte świadczenie jest związane z działalnością tego zakładu.
Biorąc pod uwagę wątpliwości i spory interpretacyjne w tym zakresie Minister Finansów wydał omawianą interpretację ogólną.
Do rozwiązania spornego zagadnienia konieczne było w pierwszej kolejności wyjaśnienie co oznacza stwierdzenie, że dochód osiągany jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bowiem od tego między innymi zależy czy dany dochód będzie podlegał obowiązkowi poboru podatku u źródła (ograniczony obowiązek podatkowy).
W interpretacji ogólnej zostały omówione trzy nurty interpretacyjne w zakresie rozumienia dochodu osiągniętego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- nurt - decydująca jest rezydencja podatkowa świadczeniobiorcy;
- nurt - decydującym kryterium jest miejsce świadczenia;
- nurt – decydujące jest kryterium efektu świadczenia: przychód jest osiągnięty na terytorium Polski, jeżeli efekty związanego z nim świadczenia będą wykorzystywane na terytorium Polski
Może Ci się spodobać
Czy w każdej firmie musi być wewnętrzna procedura MDR
20
marzec
2019
Należyta staranność w podatku u źródła
23
lipiec
2021
Biała lista podatników VAT już od września
15
maj
2019