Ulga na złe długi w podatkach dochodowych
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 5 sierpień 2019
Dnia 4 lipca 2019 r. sejm przyjął ustawę o przeciwdziałaniu zatorów płatniczych (zwana dalej: ustawa). W związku z nowymi regulacjami już od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywały przepisy w zakresie tzw. ulgi na złe długi w podatkach dochodowych.
Zasady ogólne
Zgodnie z ogólnymi zasadami, przychodami na gruncie ustawy o CIT są kwoty należne podatnikowi choćby faktycznie nie zostały przez niego otrzymane. Przychód powstaje zatem, nawet w przypadku gdy należność z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi, nie została uregulowana.
Kosztem podatkowym są natomiast zobowiązania wynikające z operacji gospodarczych nawet jeżeli nie zostaną one zapłacone. Analogiczne przepisy możemy znaleźć na gruncie ustawy o PIT.
Ulga na złe długi
Zgodnie z przyjętą ustawą, już od początku 2020 r. będzie możliwość pomniejszenia przez wierzyciela podstawy opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w ciągu 90 dni od dnia upływu jej terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie.
W przypadku opisanym powyżej w zakresie nieuregulowania wierzytelności, negatywne konsekwencje poniesie również dłużnik. Ustawa nakłada na dłużnika obowiązek doliczenia do podstawy opodatkowania kwoty zobowiązania, nieuregulowanego w terminie 90 dni od daty płatności.
Zapłata należności przez wierzyciela po dokonaniu korekty będzie powodowała obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania o zapłaconą należność w miesiącu w którym została uregulowana. Również dłużnik będzie miał wtedy możliwość dokonania korekty zwrotnej i ujęcia w kosztach poniesionych wydatków.
Warunki do skorzystania z odliczenia długu
Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, aby móc dokonać pomniejszenia przychodów o wartości faktur nieopłaconych w terminie 90 dni, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- dłużnik ani wierzyciel nie są w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania podatkowego;
- od daty wystawienia faktury lub zawarcia umowy dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym została wystawiona faktura lub została zawarta umowa;
- działalność wierzyciela i dłużnika podlegają nieograniczonemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium Polski.
Może Ci się spodobać
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie ulgi na złe długi szansą na odzyskanie VAT
15
październik
2020
Pakiet VAT e-commerce
8
październik
2020