#UchwałaNSA #pełnomocnistwoszczególne
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 9 maj 2022
Dla skuteczności pełnomocnictwa szczególnego konieczne jest złożenie go do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym. Stanowisko to wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia z dnia 25 kwietnia 2022 r. sygn. nr II FPS 1/22 rozstrzygającej zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości.
NSA udzielając odpowiedzi na pytanie: "Czy użyte w art. 138e § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) pojęcie "w sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego" należy rozumieć jako "w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym", czy też jako "w przedmiocie konkretyzacji wzajemnych uprawnień i obowiązków stron stosunku, którymi są organ podatkowy i indywidualny podmiot"?", podjął następującą uchwałę:
1. Użyty w art. 138e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.) zwrot "we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego" należy rozumieć w ten sposób, że odwołuje się on do wynikającego ze stosunku podstawowego materialnego zakresu pełnomocnictwa szczególnego, co oznacza, że może ono obejmować każdą sprawę należącą do właściwości organu podatkowego, do której stosuje się przepisy tej ustawy.
2. Jednakże, do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym, stosownie do art. 138e § 3 Ordynacji podatkowej.
Uchwała NSA oznacza, że pełnomocnictwo szczególne, powinno być składane osobno do akt każdej konkretnej sprawy podatkowej, nawet jeśli jego treść jest bardzo szeroka. Tym samym NSA uznał, że pełnomocnictwo szczególne może obejmować swoją treścią kilka, czy nawet wszystkie sprawy prowadzone przez organ (np. postepowanie kontrolne i późniejsze postepowanie podatkowe), jednak dla jego skuteczności procesowej niezbędne jest złożenie go do akt konkretnej sprawy (np. do akt postepowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej). NSA uznał, że pełnomocnictwo szczególne nie może zostać złożone „na przyszłość” czy „na wszelki wypadek”, jeśli podatnik chciałby, aby we wszczynanym postepowaniu podatkowym automatycznie reprezentował go pełnomocnik, powinien skorzystać z instytucji pełnomocnictwa ogólnego.
Uchwała NSA z dnia 25 kwietnia 2022 r. sygn. nr II FPS 1/22
Czytaj więcej
Może Ci się spodobać
#VAT #kasyfiskalne
6
październik
2022
CIEKAWE KOSZTY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
26
październik
2022
Interpretacja z dnia 8 lutego 2021 r.
16
luty
2021