TSUE: Przemyt to opodatkowany import
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 27 kwiecień 2022
Grupa osób wprowadzała na terytorium UE (Litwa) papierosy z Białorusi, do czasu gdy dopadła ich litewska straż graniczna. Sąd uznał ich winnymi zarzucanych czynów, a dodatkowo służba celna zażądała zapłacenia VATu i akcyzy, jednocześnie uznając wygaśnięcie długu celnego na podstawie przepisów unijnych.
Przemytnik uznał, że jest to bezprawie i dochodząc swoich racji dotarł ze swoją sprawą do TSUE. Litewski sąd zadał pytanie prejudycjalne, ponieważ powziął wątpliwość, w zakresie ustalenia momentu wygaśnięcia długu celnego oraz stwierdzenia czy zajęcie i przepadek przemycanych towarów skutkuje wygaśnięciem zobowiązań w podatku akcyzowym i VAT.
W pierwszej kolejności trybunał stwierdził, że organy celne właściwie zinterpretowały przepisy unijnego kodeksu celnego stwierdzając, że dług celny wygasa w sytuacji, w której towary zostają zajęte, a następnie ulegają przepadkowi, już po ich nielegalnym wprowadzeniu na obszar Unii.
Z kolei co się tyczyło VATu i akcyzy skład orzekający nie znalazł podstawy, aby nielegalny import towarów do UE traktować inaczej niż legalny w odniesieniu do należności publicznoprawnych. Tym samym, moment dopuszczenia papierosów do konsumpcji spowodował powstanie obowiązku podatkowego i wygaśnięcie długu celnego nie będzie zwalniać przemytnika z VAT i akcyzy.
Z całością wyroku można zapoznać się na stronie eur-lex: Wyrok TSUE z dnia 7 kwietnia 2022 r. C-489/20
Może Ci się spodobać
Refaktury, a analiza danych porównawczych
14
marzec
2018