Subwencje z Traczy PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 30 kwiecień 2020
Biorąc pod uwagę, że Komisja Europejska zaakceptowała Tarczę Finansową PFR i wystartował proces przyznawania subwencji z Traczy PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw, warto bliżej poznać warunki ubiegania się o tę pomoc. Kwoty subwencji są duże, a zatem mogą stanowić realną pomoc dla przedsiębiorców.
Warunki
Tarcza finansowa PFR dla małych i średnich przedsiębiorców kierowana jest do przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 249 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli przedsiębiorca zatrudnia przykładowo 8 pracowników, czyli powinien zaliczać się do przedsiębiorstw które skorzystają z Tarczy PFR dla mikrofirm, to jeżeli jego obrót przekroczy 2 mln EUR, przedsiębiorca powinien móc skorzystać z Traczy PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Ponadto warunkami do skorzystania z Tarczy PFR jest to aby mały/średni przedsiębiorca:
Maksymalna kwota subwencji to 3,5 mln zł.
Porównując powyższą kwotę do wysokości dofinansowań z tarczy antykryzysowej otrzymanie subwencji z Tarczy Finansowej PFR może być realnym i przesądzającym o dalszym istnieniu przedsiębiorstwa, wsparciem.
Dobrą wiadomością jest to, że wsparcie z Tarczy Finansowej PFR może być łączone z pomocą de minimis, a wartość dotychczasowej pomocy de minimis nie ma wpływu na możliwą do otrzymania wysokość wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR.
Umorzenie
Należy jednak mieć na uwadze, że fakt, że przedsiębiorca otrzymał subwencję nie oznacza automatycznie, że środki nie będą musiały zostać zwrócone.
Otrzymana przez przedsiębiorcę pożyczka preferencyjna może być umorzona do wysokości 75% na koniec 12 miesiąca kalendarzowego od dnia wypłaty pożyczki na następujących zasadach:
- Odnotował spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19 (spadek sprzedaży towarów lub usług w rozumieniu art. 15g ust. 9 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567 i 568);
- Nie zostało wobec niego otwarte postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne albo nie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne.
- W odniesieniu do którego są spełnione następujące przesłanki: (i) Beneficjent posiada rezydencję podatkową na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, (ii) działalność gospodarcza Beneficjenta została zarejestrowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz (ii) jego Główny Beneficjent Rzeczywisty nie posiada rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym, przy czym zakwalifikowanie Beneficjenta do udziału w Programie pomimo braku spełnienia powyższych przesłanek możliwe jest w razie zobowiązania się Beneficjenta, w przypadku nieposiadania przez Beneficjenta rezydencji podatkowej na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do przeniesienia rezydencji podatkowej na teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz, w przypadku posiadania przez głównego Beneficjenta Rzeczywistego Beneficjenta rezydencji podatkowej Strona 19 z 65 w Raju Podatkowym, do spowodowania, że Główny Beneficjent Rzeczywisty Beneficjenta przeniesienie rezydencję podatkową na teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w obu przypadkach w terminie 9 miesięcy od dnia udzielenia Subwencji Finansowej.
- Na dzień 31 grudnia 2019 r. lub na dzień udzielenia finansowania nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, przy czym rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie nie jest uznawane za zaległość.
- produktów lub usług, które mogą skutkować ograniczaniem bądź naruszaniem wolności indywidualnych lub/oraz praw człowieka;
- działalności prowadzonej przez instytucje kredytowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy inwestycyjne, instytucje pożyczkowe, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne i inne przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania oraz podmioty zarządzające aktywami,
- dostawców usług płatniczych oraz inne instytucje finansowe, a także agencje ratingowe;
- obszarów wątpliwych z powodów etyczno-moralnych.
Na co przeznaczona może być kwota subwencji
Instrumentem finansowym Programu są subwencje zwrotne PFR, przeznaczone na:
Kwota subwencji
Maksymalna kwota subwencji zwrotnej w ramach Programu wsparcia finansowego Tarcza Finansowa PFR dla MŚP obliczana jest jako % wartości przychodów ze sprzedaży przedsiębiorcy za rok obrotowy 2019. Wysokość wsparcia wyrażona % przychodów ze sprzedaży zależy dodatkowo od skali spadku obrotów w związku z COVID-19.
- pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem przeznaczenia środków na nabycie (przejęcie) w sposób bezpośredni lub pośredni innego przedsiębiorcy (zakaz akwizycji);
- dopuszczalna jest spłata kredytów: możliwość wykorzystania subwencji na przedterminową spłatę kredytów do maksymalnej wysokości 25% wartości pożyczki;
- zwrot: na warunkach określonych w Programie i umowie subwencji.
Środki z subwencji nie mogą być przeznaczone na płatności do właściciela przedsiębiorstwa, do osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa.
Należy zatem zwrócić również szczególną uwagę, na dokładną dokumentację wydatkowanych środków z subwencji.
Szczegółowe warunki wsparcia finansowego oraz zobowiązania Beneficjenta Programu określać będzie umowa subwencji.
Spadek przychodów | Kwota subwencji jako % przychodów |
<0; 25%) | 0% |
<25; 50%) | 4% |
<50; 75%) | 6% |
<75%; 100%) | 8% |
- 25% pod warunkiem kontynuacji działalności;
- 25% w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży;
- Dodatkowo 25% w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy.
Może Ci się spodobać
Przedłużenie terminu do 31 marca 2021 roku
11
grudzień
2020
Inne rodzaje powiązań
7
marzec
2018
Tarcza Finansowa PFR dla firm i przedsiębiorców
9
kwiecień
2020