Sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od jej wybudowania nie spowoduje konieczności zapłaty podatku dochodowego.
- Wysłane przez Patrycja Szewczyk
- Data 27 maj 2022
Spór dotyczył wykładni art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym źródłami przychodów jest, co do zasady, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Organy podatkowe stały na stanowisku, że przy wykładni użytego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT terminu "nabycie" należy odwołać się do zawartych w prawie cywilnym regulacji odnośnie do uzyskania prawa własności rzeczy. W ocenie organu, podatnik nabył prawo współwłasności do lokalu mieszkalnego dopiero na mocy umowy ustanawiającej odrębną własność lokalu i jego sprzedaży wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Od tego to też momentu należało w sprawie liczyć bieg pięcioletniego terminu o jakim mowa w omawianym przepisie. Wykładnia dokonana przez organ podatkowy nie znalazła aprobaty sądów obu instancji.
W wyroku z dnia 28 maja 2019 r. nr I SA/Wr 223/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że dokonując wykładni nie można zapominać o drugiej przesłance jaką jest "wybudowanie". W ocenie WSA nie do zaakceptowania jest wykładnia, w której organ podatkowy pomija, że upływ 5 letniego terminu może być liczony nie tylko od daty nabycia odsprzedawanego lokalu mieszkalnego, ale i od daty jego wybudowania, co trafnie podatnik wiąże z datą wydania mu (protokołem zdawczo-odbiorczym) lokalu mieszkalnego celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Stanowisko WSA potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2022r. nr II FSK 2430/19.
Czytaj więcej
Może Ci się spodobać
Będą nowe zwolnienia i ulgi w PIT, m.in. odliczenie na Pałac Saski
7
październik
2021